Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Smyrnium olusatrum

Rozšíření: Pochází ze Středozemí: v Evropě roste od Portugalska po tureckou Thrákii, dále v severní Africe od Maroka po Libyi a v Asii od turecké Anatolie po Izrael, jakož i na většině ostrovů. Na Kanárských ostrovech, v Irsku, ve Velké Británii a na Krymu je považován za zplanělý, náhodné jednorázové zavlečení bylo zaznamenáno i v Německu.

Ekologie: Provází úhory, narušená místa, okraje křovin, obvykle na půdách dostatečně zásobených živinami.

Smyrnium olusatrum

Popis: Dvouletá bylina vysoká 30–120 cm; lodyha je lysá, podélně rýhovaná. Listy jsou střídavé, všechny trojčetné, dolní krátce řapíkaté, horní přisedlé, lístky jsou obvejčité, 3–10 cm dlouhé a 3–7 cm široké, na okraji hrubě zubaté. Květenství je složený okolík s 10–25 paprsky; listeny obalu mohou chybět nebo jsou 2(–3), čárkovité; stopky okolíčků nesou krátké přímé brvy; listeny obalíčku jsou obvykle 1–2, kopinaté; kalich tvoří nanejvýš nepatrné zoubky; korunní lístky jsou obvejčité, žluté, na vrcholu hrotité; tyčinek je 5; semeník je spodní, čnělky jsou za plodu rozestálé. Plodem je dvounažka, merikarpia jsou vejcovitá, 6–7 mm dlouhá a asi 3 mm široká, s 3 žebry, za zralosti černá.

Poznámka: Ostatní podobné druhy rodu, z nichž až do střední Evropy druhotně zasahuje tromín prorostlý (Smyrnium perfoliatum), se odlišují horními listy celistvými.

Smyrnium olusatrumSmyrnium olusatrum
Smyrnium olusatrum
Smyrnium olusatrum
Smyrnium olusatrum
Smyrnium olusatrum

Fotografovali Mário Duchoň, dne 2. 4. 2011 (Španělsko, Mallorca, nedaleko obce Santa Eugenia), Vít Grulich, dne 16. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, San Giovanni di Sinis – Tharros), a Ivo Konopásek, dne 17. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Parco delle Madonie, Gratteri).