Syn.: Cattleya macrantha Beer, Cyathoglottis macrantha Lem.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Sobralia macrantha
Rozšíření: Tato orchidej byla pro Evropu poprvé objevena Georgem Ure Skinnerem v roce 1841, a to v blízkosti jihomexického města Oaxaca. Vyskytuje se v tropické oblasti Střední Ameriky, od Mexika až po Kostariku. Patří však ke snadno kultivovatelným druhům orchidejí, proto se s ní můžeme setkat i v řadě jiných subtropických a tropických oblastí světa.
Ekologie: Ve své domovině roste v pásmu od nížin až do výšky 3 400 m n. m., často na březích potoků, na půdách spíše písčitých.
Popis: Terestrická orchidej, 150–200 cm vysoká, olistěné lodyhy vzdáleně připomínají stonky bambusu, květy jsou velké, v průměru 15–20 cm, jednotlivé, růžové až purpurové, pysk uvnitř žlutý. Jednotlivé květy kvetou jen 1–2 dny, avšak na rostlině jich vykvétá postupně více, kvete od dubna až do srpna.
Ohrožení a ochrana: I když je tato orchidej snadno pěstovatelná a celosvětově ji nabízejí mnozí pěstitelé, i na ni se vztahují obchodní omezení, která vyplývají z mezinárodní úmluvy CITES.
Poznámka: U nás se pěstuje jen velmi zřídka, většímu rozšíření zřejmě brání poměrně velké rozměry rostliny a snad i krátká doba květu, která ji činí méně atraktivní. K přezimování je u nás nutný temperovaný skleník.
Sobralia macranthaSobralia macrantha
Sobralia macrantha
Fotografováno dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).