Syn.: Cyphomandra betacea (Cav.) Sendtn., Cyphomandra crassifolia (Ortega) J. F. Macbr., Cyphomandra procera Wawra, Pionandra betacea (Cav.) Miers, Solanum crassifolium Ortega, Solanum insigne Lowe, Solanum obliquum Bertero ex Dunal
Česká jména: rajčenka (Mareček 1994)
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Solanum betaceum
Rozšíření: Původní areál tohoto druhu je v podstatě neznámý, byl popsán podle rostlin pěstovaných na konci 18. století v Madridu. Traduje se, že pochází z Kolumbie či Peru, jindy je uváděna za domovinu tohoto druhu jižní Brazílie, několik populací se snad v současnosti nachází v jižní Bolívii a severozápadní Argentině. Pěstuje se v mnoha tropických a subtropických oblastech světa, dobře známá je jeho kultura v Andách, Střední Americe, tropické Africe, jižní a jihovýchodní Asii, Austrálii i na Novém Zélandu. Vysazuje se také v jižní Evropě, v severněji položených oblastech našeho kontinentu je rostlinu potřebné chránit před mrazem.
Ekologie: V současnosti se vyskytuje vlastně již téměř výhradně na sekundárních stanovištích, v blízkosti lidských sídel a zahrad, polí a cest.
Solanum betaceum
Popis: Keř nebo až malý stromek dorůstající výšky 2–5 m, poměrně chudě větvený, jemně chlupatý. Listy jsou řapíkaté, vejčité, 25–35 cm dlouhé, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je úžlabní, hroznovité, až 15 cm dlouhé, nanejvýše 15květé; květy jsou stopkaté, bílé až bledě růžové; kalich je zvonkovitý, asi 3 mm dlouhý, kališní cípy jsou široce vejčité, tupé; korunní cípy jsou až 11 mm dlouhé; tyčinky jsou asi 5 mm dlouhé. Plody jsou vejcovité až elipsoidní bobule, až 8 cm dlouhé, jedlé, chutné, v době zralosti oranžově červené až červené.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (1998) řadí rajčenku k nedostatečně prostudovaným druhům (DD), objevují se názory, že v přírodě vlastně již vyhynul.
Využití: Dužnina plodů rajčenky se konzumuje syrová, ale připravují se z ní i džemy, protlaky a šťávy. Chutná jako sladší rajče.
Solanum betaceum
Solanum betaceum
Fotografovali Mário Duchoň, dne 6. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí jezera Toba), a Ladislav Hoskovec, dne 15. 9. 2016 (Německo, Bad Muskau, Muskauer Park).