SOLANUM CHILENSE (Dunal) Reiche – lilek / ľuľok

Syn.: Lycopersicon chilense Dunal
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum chilense

Rozšíření: Druh západní části středních And, vyskytuje se v jihoperuánských departamentech Arequipa, Moquegua a Tacna a v severochilských regionech Antofagasta, Tarapacá a Arica y Parinacota.

Ekologie: Roste v extrémně suché pouštní oblasti, v suchých křovinách, na kamenitých a skalnatých svazích, na březích sezónních vodních toků, společně například s druhy Ephedra breana, Caesalpinia spinosa, Distichlis spicata aj., v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500(–2000) m.

Solanum chilense

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 60–100 cm dlouhou, žláznatě chlupatou. Listy jsou řapíkaté, (5–)7–13(–20) cm dlouhé a 2,5–6,5(–10) cm široké, přetrhovaně lichozpeřené, lístky jsou v obrysu kopinaté, na okraji zubaté až laločnaté, šedozelené. Květenství je hroznovité, 10–12květé, stopka květenství je obvykle více než 15 cm dlouhá; koruna je žlutá, korunní cípy jsou hvězdovitě rozestálé, prašníky žluté a laterálně srostlé do trubky, která je rovná. Plodem je kulovitá bobule, s kališními cípy zahnutými.

Záměny: Rozlišování andských planých rajčat není snadné, a tak snad jen rámcově naznačme, že například druh Solanum lycopersicoides se nejsnadněji rozliší podle koruny spíše pentagonální a bělavých prašníků, zatímco další dosti podobný druh Solanum peruvianum je zase rostlinou s lodyhou spíše poléhavou, s korunními cípy sice rovněž hvězdovitě rozestálými, jenže obvykle s ohnutou prašníkovou trubkou.

Solanum chilense
Solanum chilense
Solanum chilense
Solanum chilense
Solanum chilense

Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 9. 2015 (Chile, okolí Putre).