Syn.: Solanum nigrum subsp. schultesii (Opiz) Wessely, Solanum schultesii Opiz, Solanum cechicum Opiz, Solanum nigrum auct. non L., Solanum villosum auct. non Mill. nec Lam. nec (L.) Willd., Solanum nigrum subsp. villosum auct. non Čelak., Solanum luteum subsp. villosum auct. non Dostál
Česká jména: lilek klamavý (Opiz 1852), lilek vlnatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: ľuľok čierny vlnatý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Solanum decipiens
Rozšíření: Evropský druh, jehož rozšíření není dokonale známé. Roste v jižní a střední Evropě, zřejmě v celém Středozemí, adventivní výskyt je udáván z Anglie a jižního Švédska. V České republice roste roztroušeně v nejteplejších oblastech, zejména ve větších městech a jejich aglomeracích.
Ekologie: Roste na rumištích, skládkách, navážkách, kompostech, na okrajích chodníků a u pat zdí, na nádražích, také jako plevel v okopaninách a zahradách. Vyhledává půdy bohaté na dusík a vápník. Kvete od června do října.
Solanum decipiens
Popis: Jednoleté, tmavě šedozelené byliny s větvenou, (10–)30–80 cm vysokou lodyhou, hustě odstále oděné žláznatými měkkými chlupy. Čepel listů vejčitá až okrouhle vejčitá, na okraji zpravidla výrazně chobotnatá. Květenství mimoúžlabní (tzn. zdánlivě postranní, vyrůstající na zdánlivé hlavní lodyze – jev typický pro rod Solanum), obvykle 5–7květé. Kalich zvonkovitý, za plodu ± přitisklý k bobuli. Koruna kolovitá, 8–9(–12) mm v průměru, bílá, na cípech někdy světle modrofialově naběhlá. Prašníky sblížené, ale navzájem nesrostlé, sytě žluté. Bobule kulovité, cca 7–8 mm v průměru, za zralosti fialově černé (f. schultesii), černozelené, zelené nebo i žlutozelené (f. luridum).
Záměny: Podobný lilek černý (Solanum nigrum) má odění velmi řídké, nežláznaté, ± přitisklé. Lilek vlnatý je často udáván pouze jako poddruh lilku černého – S. nigrum subsp. schultesii.
Solanum decipiensSolanum decipiens
Solanum decipiens
Solanum decipiens
Fotografovali Jan Prančl, dne 25. a 29. 7. 2011 (Praha, Albertov), a Vít Grulich, dne 17. 8. 2015 (Děčín, břeh Labe u ústí Ploučnice pod zámkem).
.