SOLANUM GUINEENSE L. – lilek / ľuľok

Syn.: Solanum aggregatum Jacq., Solanum dasypus Drège ex Dunal, Solanum guiencense Hill, Solanum monticola Dunal
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum guineense

Rozšíření: Jihoafrický druh, roste zřejmě jen v provinciích Northern, Western a Eastern Cape, těžiště výskytu leží na západě a jihozápadě areálu.

Ekologie: Provází především zazemněné písečné duny podél pobřeží, místy se vyskytuje i v křovinách podél vodních toků nebo na kamenitých svazích.

Solanum guineense

Popis: Stálezelený přímý nebo rozkladitý keř, 100–150 cm vysoký; letorosty jsou v mládí plstnaté. Listy jsou střídavé, řapík je 0,8–1,8 cm dlouhý; čepel je eliptická až kopinatá, 5–7 cm dlouhá a 2–2,8 cm široká, měkce kožovitá, na bázi dlouze klínovitá, celokrajná nebo oddáleně chobotnatá. Pětičetné květy vyrůstají po 1–3(–5) z úžlabí listů; květní stopky jsou 1,5–2 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, s vejčitými až kopinatými, tupými, vně chlupatými cípy; koruna je kolovitá až široce zvonkovitá, dosahuje 2–5 cm v průměru, je namodralá až nafialovělá, někdy i bílá s nachovým středem, cípy jsou kopinaté; tyčinek je 5; semeník je svrchní. Plodem je kulovitá bobule o průměru 1–1,5 cm, v době zralosti oranžová.

Poznámka: Lilkovité rostliny nejsou v nejjižnější Africe příliš početné. Kromě 11 domácích druhů rodu Lycium se zde vyskytuje 15 původních druhů lilků (a několik dalších zplanělých). Většina z původních druhů má širší areály a přesahuje hranice Kapské provincie.

Solanum guineense
Solanum guineense
Solanum guineense

Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan, West Coast National Park).