Syn.: Solanum aviculare var. laciniatum (Aiton) Domin, Solanum reclinatum Dunal
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Solanum laciniatum
Rozšíření: Nový Zéland (Severní ostrov od Aucklandu na jih, ostrovy Jižní, Stewart a Chatham), jižní Austrálie (New South Wales, Australian Capital Territory, Victoria) a Tasmánie.
Ekologie: Křoviny, okraje lesů a plantáží, živých plotů, zvláště hojný na lesních pasekách.
Solanum laciniatum
Popis: Rozložitý polokeř dorůstající ve své domovině výšky až 4 m a šířky 5 m. Větve jsou tmavě zelené, postupně tmavnoucí, ve stáří světle hnědé, lysé. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, v obrysu široce obvejčité, peřenosečné, na vrcholu špičaté, 15–40 × 10–25 cm, anebo kopinaté, celokrajné, 5–15 × 3–5 cm, lysé, na líci tmavě zelené, na rubu světlejší. Květy v postranních až 10květých vijanech, mají průměr 3–5 cm, kalich je 5–8 mm dlouhý, 5cípý, koruna je kolovitá s 5 velmi širokými, na vrcholu vykrojenými a fialově modrými cípy, tyčinky jsou zakončené sytě žlutými prašníky 3–4 mm dlouhými. Plody jsou elipsoidní až obvejcovité bobule, 2–3 cm dlouhé, ve zralosti oranžově žluté, semena 2,2–2,5 mm.
Záměny: Velmi podobný je blízce příbuzný druh Solanum aviculare, který má ale purpurové stonky, tmavší žilnatinu na listech, menší korunu, korunní cípy nejsou na vrcholu vykrojené, ale zakončené krátkými špičkami, semena jsou menší než 2 mm. Solanum laciniatum má jižněji položený areál a vyskytuje se spíše ve vnitrozemí. V některých oblastech rostou oba druhy (od Aucklandu po Marlborough Sounds, v Austrálii stát Victoria a jižní části New South Wales a South Australia).
Využití: Používá se pro stabilizaci erodovaných půd, roste i v půdách s vysokou koncentrací těžkých kovů po rekultivaci důlních odpadů. V zahradách se uplatňuje v rychle rostoucích živých plotech. Stejně jako příbuzný druh S. aviculare je od 60. let minulého století pěstován a studován v některých zemích pro obsah steroidů v mladých listech, vhodných jako materiál k výrobě antikoncepčních prostředků.
Solanum laciniatum
Solanum laciniatum
Fotografováno dne 5. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Curio Bay a Nugget Point).