SOLANUM LINNAEANUM Hepper et P.-M. L. Jaeger – lilek sodomský / ľuľok

Syn.: Solanum sodomeum L., Solanum hermanii Dunal
Česká jména: lilek sodomský (Presl 1846)
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum linnaeanum

Rozšíření: Původně jihoafrický druh, vyskytující se v oblasti od Kapska až po Zimbabwe a Mozambik. V současnosti je zavlečen do mnoha oblastí světa (Makaronésie, Mediterán, Havajské ostrovy), někde se dokonce stává problémovým invazivně se šířícím druhem (Nový Zéland, Austrálie). U nás byl v minulosti zaznamenán jen přechodně v okolí Prahy, Štětí, snad i Brna.

Ekologie: Roste na suchých svazích a xerotermních stráních, na písčinách, pastvinách, nejčastěji v pobřežním pásmu, také kolem cest, v blízkosti lidských sídel a skládek, na rumištích a úhorech. Ve střední Evropě kvete zhruba od července do září, v příhodnějších klimatických oblastech už od jara.

Popis: Polokeř nebo keř, 50–350 cm vysoký. Lodyha je přímá, větvená, i s listy zřetelně ostnitá, zprvu chlupatá, později olysalá. Listy jsou pravidelně peřenodílné až peřenosečné, v obrysu vejčité, až 13 cm dlouhé a 9 cm široké, úkrojky ve 2–3 párech, obvejčité, laločnaté, zaokrouhlené, nepříliš hustě oděné hvězdovitými chlupy. Květenství je chudokvěté, kalich je zvonkovitý, do 1/2 členěný, hvězdovitě chlupatý a ostnitý, za plodu nezakrývá bobuli. Koruna je pravidelná, kolovitá, červenofialová, 2,5–3 cm v průměru. Plodem je ve zralosti žlutá bobule.

Poznámka: Byť plody připomínají chutná rajčata, jsou jedovaté. V naší klimatické oblasti se tato rostlina chová jako jednoletá, nepřečká zimu.

Solanum linnaeanumSolanum linnaeanum
Solanum linnaeanum

Fotografováno dne 30. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Ponta de São Lourenço).