SOLANUM MONACHOPHYLLUM Dunal – lilek / ľuľok

Syn.: Solanum bolivarense Pittier, Solanum javitense Kunth, Solanum molle Dunal, Solanum sacupanense Rusby
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum monachophyllum

Rozšíření: Druh severní části Jižní Ameriky, vyskytuje se v širokém pásu táhnoucím se od severokolumbijského departementu Bolívar přes Venezuelu a Guyany až po severobrazilský stát Pará. Byl popsán z Venezuely, z břehů Orinoka.

Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté vegetaci na březích vodních toků, nezřídka na sezónně zaplavovaných písčitých půdách, převážně v nížinných oblastech.

Solanum monachophyllum

Popis: Keř dosahující výšky okolo 100–200 cm, s větvemi chlupatými a řídce ostnitými. Ostny jsou 1–2,5 mm dlouhé, zahnuté, nažloutlé až nahnědlé, jemně chlupaté. Listy jsou řapíkaté, řapík je 1–2 cm dlouhý, chlupatý, někdy dokonce i pokrytý trny, čepel je eliptická až vejčitá, 2–11 cm dlouhá a 1–5 cm široká, na bázi klínovitá, většinou celokrajná nebo i s 2–3 mělkými laloky po každé straně, na vrcholu tupá nebo špičatá, na líci zelená, na rubu zelená nebo až šedozelená, po obou stranách jemně až hustě chlupatá, s 4–6 vedlejšími žilkami po každé polovině listu, střední žilka je bez ostnů. Květenství vyrůstá z úžlabí listů, je 3–4(–7) cm dlouhé, se 3–8 květy, které jsou 5četné; kalich je 2–5 mm dlouhý, cípy jsou trojúhelníkovité, 1–2 mm dlouhé, jemně chlupaté, neostnité; koruna dosahuje průměru 1,5–2 cm, je bílá, korunní cípy jsou kopinaté, 7–12 mm dlouhé, vně jemně chlupaté, uvnitř lysé; tyčinky jsou 6–8 mm dlouhé, nitky 2–3 mm dlouhé, lysé, prašníky jsou 4–6 mm dlouhé, sblížené nebo odstálé, žluté; čnělka je 10–12 mm dlouhá, lysá, blizna je hlavatá. Plodem je kulovitá bobule, která je v době zralosti oranžová, lysá, dosahuje průměru 8–12 mm.

Solanum monachophyllum
Solanum monachophyllum
Solanum monachophyllum
Solanum monachophyllum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos, okolí města Bruzual).