SOLANUM PALUSTRE Poepp. ex Schltr. – lilek / ľuľok

Syn.: Solanum brevidens Phil., Solanum bridgesii Phil., Solanum tuberosum subsp. brevidens (Phil.) Reiche, Solanum tuberosum subsp. pearcei Reiche
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum palustre

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, zhruba od Santiaga de Chile po Puerto Montt, v Argentině zasahuje jen do oblastí ležících západně od města San Carlos de Bariloche.

Ekologie: Roste v oblasti valdivianských lesů i nižších poloh And, vystupuje zhruba do nadmořské výšky okolo 1200 m.

Solanum palustre

Popis: Vytrvalá bylina, zhruba 120 cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, větvenou, chlupatou. Listy jsou řapíkaté, 11–15 cm dlouhé, lichozpeřené, s 4–5 páry lístků, které jsou podlouhlé až eliptické, na bázi nesouměrné, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, terminální lístek je řapíčkatý, postranní jsou skoro přisedlé; mezi každým párem lístků vyrůstá ještě 4–6 daleko menších, eliptických až skoro okrouhlých lístků. Květenství je terminální, chocholičnaté, složené z vijanů; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou vejčité, až 2 mm dlouhé, chlupaté; koruna je kolovitá, dosahuje až 28 mm v průměru, je bělavá až namodralá; nitky jsou jen 1,7 mm dlouhé, lysé, prašníky jsou až 5 mm dlouhé, žluté, čnělka je až 11 mm dlouhá. Plodem je bobule.

Solanum palustre
Solanum palustre
Solanum palustre
Solanum palustre

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 2. 2012 (Argentina, provincie Neuquén, NP Los Arrayanes).