SOLANUM ROSTRATUM Dunal – lilek / ľuľok

Syn.: Androcera lobata Nutt., Androcera rostrata (Dunal) Rydb., Ceranthera heterandra Raf., Nycterium flavum Lindl., Nycterium heterandrum Heynh., Nycterium lobatum Sweet, Nycterium luteum Torr. ex Steud., Nycterium rostratum (Dunal) Link, Solanum bejarense Moric. ex Dunal, Solanum cornutum Dunal, Solanum heterandrum Pursh, Solanum heterodoxum Andrieux ex Dunal, Solanum hexandrum Steud., Solanum propinquum M. Martens et Galeotti
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum rostratum

Rozšíření: Druh centrálních oblastí Severní Ameriky, vyskytuje se v americké prérii, na severu zasahuje až do jižní Kanady, k jihu jeho areál sestupuje přes Montanu, obě Dakoty, Colorado, Kansas, západní Texas a Arizonu až do středního Mexika. Byl však zavlečen také do řady dalších oblastí nejen domovského kontinentu, ale celého světa, je uváděn z Austrálie, východní Asie, též ze západní Evropy (např. Belgie). Zmínka o jeho přechodném výskytu u nás snad existuje rovněž, v akademické Květeně ČR je totiž zmiňován jistý lilek zobanitý (Solanum cornutum), se kterým by se snad mohl shodovat. V rámci druhově velmi početného rodu patří Solanum rostratum k sekci Androceras a sérii Androceras, rozlišování zástupců této skupiny nemusí být u herbářových položek snadné; někdy je druh Solanum cornutum spojován spíše s druhem Solanum angustifolium.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, často na disturbovaných stanovištích, podél silnic a cest, při okrajích pastvin. Kvete v průběhu severoamerického léta a podzimu.

Solanum rostratum

Popis: Jednoletá bylina, chudě větvená, celá hvězdovitě chlupatá, s ostny až 38 mm dlouhými, nažloutlými. Listy jsou řapíkaté, v obrysu vejčité, 7–16 cm dlouhé, peřenosečné, s úkrojky na vrcholu zaokrouhlenými či tupými, na střední žilce ostnitými, po obou stranách chlupatými. Květenství je 4–11 cm dlouhé, 7–12květé; kalich je zvonkovitý, hustě hvězdovitě chlupatý nebo štětinatý, někdy až ostnitý, koruna je pentagonální, o průměru 23–35 mm, žlutá, vně chlupatá; jedna tyčinka je výrazně větší, její prašník je až 14 mm dlouhý, často červeně naběhlý a lysý, krátké prašníky jsou 6–8 mm dlouhé, žluté, čnělka je až 14 mm dlouhá. Plodem je kulovitá bobule o průměru 9–12 mm, vyrůstající ve vytrvávajícím ostnitém kalichu.

Záměny: Větší prašník příbuzného a poměrně podobného středoamerického druhu Solanum angustifolium není zcela lysý, na ventrální straně bývá bradatý.

Solanum rostratum
Solanum rostratum
Solanum rostratum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 26. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, pohoří Sierra Madre del Sur).