Syn.: Solanum chloranthum DC., Solanum khasianum var. chatterjeeanum Sengupta, Solanum viridiflorum Ruiz et Pav.
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Solanum viarum
Rozšíření: Druh Jižní Ameriky, popsaný z Brazílie (Amazônia, Cerrado, Mata Atlântica, Pampa, Pantanal), vyskytující se i v Paraguayi, Uruguayi a severní Argentině. Byl zavlečen i do Střední Ameriky, na jihovýchod USA a na východní polokouli, kde se objevuje především v jihovýchodní Asii (od východního Tibetu až po jižní Vietnam), ve východní Austrálii, snad i v tropické Africe. Jeho šíření může mít až invazivní charakter.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů a v křovinách, vstupuje i na stanoviště ruderální, provází vegetaci na březích vodních toků i při okrajích cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m.
Solanum viarum
Popis: Polokeř 50–100(–200) cm vysoký, ostnitý, jemně plstnatě chlupatý. Větve jsou v průřezu okrouhlé, pokryté jednoduchými, většinou žláznatými, nanejvýše 1 mm dlouhými chlupy a ostny zahnutými, 2–8 mm dlouhými. Řapík je 3–7 cm dlouhý, ostnitý, čepel je v obrysu široce vejčitá, 6–13(–20) cm dlouhá a 6–12(–15) cm široká, oboustranně žláznatě chlupatá, na rubu i s roztroušenými přisedlými hvězdovitými chlupy, ostnitá, 3–5laločnatá, laloky jsou na vrcholu tupé. Květy vyrůstají jednotlivě nebo až po 5; kalich je zvonkovitý, asi 10 mm dlouhý, jeho cípy jsou kopinaté, jen 1,2 mm dlouhé, chlupaté, koruna je bílá nebo nazelenalá, cípy jsou kopinaté, až 10 mm dlouhé, zahnuté, vně chlupaté; nitky jsou jen 1,5 mm dlouhé, prašníky kopinaté, 6–7 mm dlouhé, bělavé. Plodem je kulovitá bobule dosahující průměru 2–3 cm, ve zralosti je žlutá.
Solanum viarum
Solanum viarum
Solanum viarum
Solanum viarum
Solanum viarum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 22. 3. 2011 (Vietnam, Dalatská vysočina).