Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Soldanella pusilla
Rozšíření: Hory střední a jihovýchodní Evropy – východní část Západních Alp, Východní Alpy, severní Apeniny, jižní Karpaty, hory Bulharska.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích, sněhových výležiskách, v suti, na nevápnitém podkladu, v subalpínském a alpínském stupni, od 1500 do 3100 m n. m. Kvete od května do srpna.
Soldanella pusilla
Popis: Vytrvalá bylina, 3–6(–10) cm vysoká, listy jsou řapíkaté, přízemní, ledvinité, (4–)10(–20) mm široké, kožovité, s vyniklou žilnatinou, stvol je přímý, s krátkým listenem, květy jednotlivé (vzácně po 2), nící, koruna je zvonkovitá, červenofialová, nanejvýše do čtvrtiny dřípená, 8–12 mm dlouhá, čnělka je kratší než koruna. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Soldanella pusilla je chráněným druhem v Rakousku a Itálii.
Soldanella pusillaSoldanella pusilla
Soldanella pusilla
Poznámka: Některými autory je alpská populace tohoto druhu (na našich fotografiích) vyčleňována k poddruhu Soldanella pusilla Baumg. subsp. alpicola (F. K. Mey.) Chrtek (syn. S. alpicola F. K. Mey.), karpatská je hodnocena jako nominátní S. p. Baumg. subsp. pusilla a populace z Bulharska je někdy řazena k poddruhu S. p. subsp. pirinica (F. K. Mey.) Chrtek (syn. S. pirinica F. K. Mey.), jindy je však ztotožňována s nominátním poddruhem.
Soldanella pusilla
Fotografováno ve dnech 2. 7. 2008 (Rakousko, Hohe Tauern, nad Mallnitz) a 25. 6. 1998 (Itálie, Passo dello Stelvio).