Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Solenopsis minuta subsp. annua
Rozšíření: Druh Solenopsis minuta se vyskytuje na Sardinii, Sicílii a Krétě. Rostliny z Kréty ovšem nejsou jednotné: na několika místech se vyskytují vytrvalé typy, odpovídající nominátnímu poddruhu, zejména v nižších polohách západní části ostrova rostou jednoleté rostliny, které byly popsány jako endemický poddruh subsp. annua.
Ekologie: Roste jednotlivě nebo ve větších koloniích ve skalních štěrbinách v místech periodicky svlažovaných, a to i slaným sprejem. Vystupuje do nadmořské výšky 900 m. Kvete v dubnu až květnu.
Solenopsis minuta subsp. annua
Popis: Jednoletá bylina s tenčím kořenem, dosahuje výšky 2–25 cm. Listy v přízemní růžici jsou přisedlé, kopisťovité, celokrajné. Květy o průměru 4–11 mm vyrůstají na krátkých stopkách ze středu listové růžice nebo z úžlabí listů; kalich je tmavozelený, s 5 čárkovitými, na konci zašpičatělými cípy; koruna je dvoupyská, modrá, světle fialová nebo bílá, horní pysk je dvoulaločný a menší, široký dolní pysk je trojlaločný a dvoubarevný – základní barva na okraji obklopuje bílou centrální kresbu se žlutým středem. Plodem je tobolka.
Poznámka: Mediteránní rod Solenopsis v současnosti zahrnuje asi sedm druhů. Nominátní poddruh Solenopsis minuta subsp. minuta je vytrvalá bylina polštářovitého vzrůstu s plazivým oddenkem; vyhledává stanoviště s prosakující vlhkostí na březích řek a v blízkosti pramenů. Roste spíše ve vyšších nadmořských výškách – je známa z rozpětí 300–1600 m.
Solenopsis minuta subsp. annua
Solenopsis minuta subsp. annua
Solenopsis minuta subsp. annua
Solenopsis minuta subsp. annua
Fotografováno dne 20. 4. 2017 (Řecko, Kréta, na pobřeží poloostrova Rodopou).