Syn.: Aster albus (Nutt.) Eaton, nom. illeg., Aster ptarmicoides (Nees) Torr. et A. Gray, Chrysopsis alba Nutt., Diplopappus albus (Nutt.) Lindl. ex Hook., Doellingeria ptarmicoides Nees, nom. illeg., Eucephalus albus (Nutt.) Nutt., Heleastrum album (Nutt.) DC., Inula alba Nutt., Oligoneuron album (Nutt.) G. L. Nesom, Solidago asteroides Semple, Unamia alba (Nutt.) Rydb., Unamia ptarmicoides (Torr. et A. Gray) Greene, nom. illeg.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Solidago ptarmicoides

Rozšíření: Druh východní a centrální části Severní Ameriky, jehož areál se táhne od jihovýchodu Kanady na západ až do provincie Alberta, na jihu zasahuje až do amerických států Colorado, Arkansas a na sever státu Georgia.

Ekologie: Roste na skalních výchozech, ve štěrbinách skal, na travnatých svazích a v prérii, na stanovištích suchých, písčitých, obvykle vápencových, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od července do října.

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami přímými, 10–40 cm dlouhými, v dolní části lysými, nahoře jemně chlupatými. Bazální a dolní lodyžní listy jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, čárkovité až podlouhle kopinaté, 6–10 cm dlouhé a 0,7–1 cm široké, téměř celokrajné, lysé nebo řídce chlupaté, se 3 žilkami, střední a horní lodyžní listy jsou přisedlé, čárkovité až obkopinaté, 2–4 cm dlouhé a nanejvýše 0,5 cm široké, celokrajné. Úbory vyrůstají po 1–25(–50) v chocholičnatém květenství; listeny jsou čárkovité; zákrov je 5–6 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 4–5 řadách, jsou čárkovité, 1žilné, nestejné, lysé; jazykovitých květů je 10–20, liguly jsou až 7 mm dlouhé, bílé, jen vzácně bledě žluté, trubkovitých květů je 30–36. Plodem je lysá nažka až 1,5 mm dlouhá, s chmýrem až 4 mm dlouhým.

Solidago ptarmicoides
Solidago ptarmicoides
Solidago ptarmicoides
Solidago ptarmicoides

Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).