Syn.: Aster bonplandii Kuntze, Aster confertiflorus (DC.) Kuntze, Solidago aureola Greene, Solidago multiradiata var. neomexicana A. Gray, Solidago vespertina Piper, Solidago virgaurea var. confertiflora (DC.) Kurtz
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Solidago simplex
Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se v oblasti od Aljašky přes celou Kanadu až po Nové Mexiko a Virginii. V rámci druhu je rozlišováno několik poddruhů a variet, které mají regionální charakter a vystupují často na stanovištích s geologicky vyhraněným podkladem, například Solidago simplex var. chlorolepis roste na hadcových výchozech v kanadském Quebecu, S. s. var. ontarioensis na čedičových skalách a vápnitých březích v Ontariu a Michiganu, S. s. var. nana na alpínských loukách a štěrkových svazích v Britské Kolumbii, Oregonu a Washingtonu, apod.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, v suché prérii, na horských svazích, v lesních světlinách, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 3000 m n. m. Kvete od července do srpna, po odkvětu druhu Solidago missouriensis.
Solidago simplex
Popis: Vytrvalá bylina, 5–80 cm vysoká. Lodyhy v počtu 1–10 jsou vystoupavé až přímé, lysé nebo přitiskle chlupaté. přízemní a dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, obkopinaté, kopisťovité až široce eliptické, (20–)50–100(–160) mm dlouhé a (2–)5–16(–56) mm široké, na okraji zubaté nebo vroubkované, na vrcholu špičaté nebo tupé, lysé; střední a horní lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, menší, 12–45 × 2–19 mm, směrem v vrcholu lodyhy se zmenšující, celokrajné nebo zubaté. Úbory v počtu 3–150 v latnatém květenství; stopky 3–10 mm dlouhé, lysé nebo jemně chlupaté; listeny jsou čárkovité. Zákrovy jsou zvonkovité, 3–7 mm dlouhé, zákrovní listeny ve 3–4 řadách, vnější vejčité, špičaté, vnitřní čárkovité, tupé; jazykovitých květů je 7–16, liguly jsou 2–5 mm dlouhé; trubkovité květy v počtu 6–31, koruny 4–5 mm dlouhé. Plodem jsou nažky s chmýrem.
Solidago simplex
Solidago simplexSolidago simplex
Solidago simplex
Fotografováno ve dnech 22. a 23. 8. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).