Syn.: Edwardsia cassioides Phil., Edwardsia macnabiana Graham
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Sophora cassioides
Rozšíření: Roste ve střední části Chile v provinciích Maule, Bío-Bío, Araucania, Los Lagos a Aisén.
Ekologie: Roste v oblastech s vlhkým temperátním klimatem se stabilními srážkami nebo jen s kratším obdobím sucha v trvání jednoho měsíce, obvykle na lesních okrajích nebo tvoří nižší úroveň stromového patra. Lokality leží v nadmořské výšce 300–1250 m.
Sophora cassioides
Popis: Stálezelený strom nebo keř, dorůstá výšky 3–14 m; větve jsou dlouhé, zprohýbané; letorosty jsou pýřité. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 3–15 cm dlouhé, jařem je 6–18(–22), lístky jsou kratičce řapíčkaté, vejčité, 1,5–3,5 cm dlouhé, kožovité, na líci tmavozelené, téměř lysé. Květenství jsou úžlabní hrozny s 2–5 květy; šikmo zvonkovitý kalich srůstá z 5 lístků, je 1–1,5 cm dlouhý, na vrcholu uťatý, s krátkými cípy; koruna je zlatožlutá, 3–5 cm dlouhá, pavéza je poněkud kratší než křídla; tyčinek je 10, volných. Lusk je zaškrcovaný, 5–20 cm dlouhý, hnědozelený, plstnatý, s čtyřmi nepravidelnými křídly; semen bývá 1–10, elipsoidních, asi 7 mm v průměru, žlutavých.
Poznámka: Od ostatních chilských druhů rodu Sophora se odlišuje převážně stromovým vzrůstem a křídlatými plody. Velmi blízce příbuzný je druh Sophora microphylla, který roste na Novém Zélandu.
Sophora cassioides
Sophora cassioides
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).