Syn.: Edwardsia chrysophylla Salisb.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Sophora chrysophylla
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, vyskytuje se na hlavních ostrovech, především na Maui a Hawaii, vzácněji na Kauai, Oahu a Molokai, pravděpodobně vyhynul na Lanai.
Ekologie: Roste roztroušeně v suchých křovinách a suchých i vlhkých lesích, v nadmořských výškách od 30 až do 2900 m. Je nejčastější dřevinou v suchých horských lesích ve výškách od 1220 do 2440 m, spolu s Myoporum sandwicense tvoří typické lesní porosty subalpinských stanovišť východního Maui na sopce Haleakala a na ostrově Hawaii.
Sophora chrysophylla
Popis: Druh je ve vzrůstu velmi variabilní, roste jako velký keř nebo strom a může dosáhnout výšky až 15 m. Borka mladých větví je zlatě hnědá. Listy jsou lichozpeřené, složené z 6–10 párů eliptických světle zelených lístků, 0,7–5 cm dlouhých a 0,3–2,3 cm širokých. Povrch lístků je hladký, někdy s šedými nebo žlutými chloupky zvláště na rubu. Žluté květy v úžlabních nebo koncových hroznech se objevují v zimě a na jaře, mají srostlý, zvonkovitý, jemně plstnatý kalich na plstnatých stopkách, korunní lístky jsou sytě žluté, až 2 cm dlouhé. Lusky jsou pokroucené, světle hnědé, 2–16 cm dlouhé a obvykle 1,5 cm široké; přetrvávají na větvích po většinu roku. Semena obsahují jedovaté alkaloidy.
Využití: Trvanlivé tvrdé dřevo tohoto druhu bylo používáno domorodými Havajci pro výstavbu sloupků, domů, výrobu zbraní a zařízení domácnosti; sloužilo i při náboženských rituálech. V lidové medicíně se květy používají jako adstringens.
Poznámka: Druhové jméno je odvozeno z řeckého slova χρυσός (chrysos), což znamená „zlato“ a φυλλον (phyllos), což znamená „list“, zde větev.
Sophora chrysophylla
Sophora chrysophylla
Sophora chrysophylla
Sophora chrysophylla
Sophora chrysophylla
Sophora chrysophylla
Fotografováno ve dnech 4. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Maui, NP Haleakala), 5. 5. 2013 (ostrov Maui, cestou k Waimoku Falls) a 7. 5. 2013 (ostrov Hawaii, Mauna Kea).