Syn.: Sorbus cretica f. danubialis Jáv., Sorbus aria subsp. umbellata (Desf.) Hayek sensu Domin, Sorbus danubialis (Jáv.) Kárpáti
Česká jména: jeřáb dunajský (Kubát 2002)
Slovenská jména: jarabina podunajská (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité

Sorbus danubialis

Rozšíření: Roste ostrůvkovitě ve střední a jihovýchodní Evropě. V ČR roztroušeně až vzácně v termofytiku a teplejších polohách mezofytika (střední, severní a severozápadní Čechy, jižní Morava), zcela výjimečně v oreofytiku (Krušné hory).

Ekologie: Světlé šipákové doubravy, xerotermní skalnaté stráně a křovinaté lemy na skeletovitých, obvykle vápnitých půdách. Často roste solitérně na skalnatých stepích.

Sorbus danubialis

Popis: Keř, vzácně malý stromek, 2–3, výjimečně až 5 m vysoký. Borka tmavošedá, ve stáří šupinovitě se odlupující. Pupeny vejcovité, špičaté, lysé, vernace řasnatá. Listy jednoduché, čepel tuhá, okrouhle kosníkovitá, nejčastěji 4–5 cm dlouhá a 3–4 cm široká, nepravidelně pilovitá, špičatá až zašpičatělá, k bázi klínovitá, celokrajná, na svrchní straně lysá, jen v mládí chlupatá nebo řídce plstnatá, naspodu plstnatá řapík 7–12 mm dlouhý. Květenství kompaktní, s plstnatými, olysávajícími větvemi. Kališní cípy za květu ohrnuté, za plodu vytrvalé, korunní lístky široce eliptické až okrouhlé, žlutobílé, semeník polospodní, čnělky 2–3, volné, blizny ploché. Malvice kulovité kulovité až široce elipsoidní nebo vejcovité, 7–9 mm v průměru, červené, lesklé, řídce až roztroušeně tečkované, se zaschlými vzpřímenými kališními cípy.

Ohrožení a ochrana: Jeřáb dunajský patří mezi ohrožené druhy květeny ČR (C3). Zákonem chráněný je v Maďarsku.

Poznámka: Jedná se taxon z příbuzenstva jeřábu muku (Sorbus aria), jehož taxonomická hodnota je nejasná. Prozatím je vzhledem k homogenitě na území ČR postaven na úroveň druhu.

Sorbus danubialisSorbus danubialis
Sorbus danubialis
Sorbus danubialis

Fotografováno dne 20. 10. 2011 (Česko, Praha).