Syn.: Pyrus koehneana (C. K. Schneid.) Cardot, Sorbus multijuga var. microdonta Koehne, Sorbus pogonopetala Koehne, Sorbus unguiculata Koehne, Sorbus valbrayi H. Lév.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité

Sorbus koehneana

Rozšíření: Druh centrálních částí Číny, vyskytuje se v oblasti od čínské provincie Kan-su na severu až po západní Jün-nan na jihu, na východě zasahuje do Šan-si a Che-nanu, na západě do východního Čching-chaje.

Ekologie: Roste v horských smíšených lesích a v křovinaté vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 2300 až do 4000 m. Kvete od května do června.

Popis: Keř nebo menší strom dosahující výšky 1,5–4 m, s letorosty tmavošedými až černošedými, lysými. Listy jsou lichozpeřené, až 16 cm dlouhé, řapíkaté, vřeteno je úzce křídlaté, s 8–12 páry lístků, které jsou podlouhle kopinaté, 15–30 mm dlouhé a 5–10 mm široké, na bázi zaokrouhlené a celokrajné, výše po okraji pilovité, s 10–14 zuby po každé straně, vzácněji celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, na líci lysé, na rubu chlupaté nebo skoro lysé. Květenství je terminální, chocholičnaté, 5–9 cm dlouhé; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, kratší než korunní lístky, které jsou 4–6 mm dlouhé, na bázi krátce nehetnaté, bílé; tyčinek je asi 20, dosahují třetiny délky korunních lístků. Plody jsou kulovité, bílé, 6–8 mm v průměru.

Poznámka: Bernhard Adalbert Emil Koehne (1848–1918) byl německý botanik a dendrolog.

Sorbus koehneanaSorbus koehneana
Sorbus koehneana
Sorbus koehneana
Sorbus koehneana

Fotografováno dne 10. 5. 2009 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).