Syn.: Pyrus scopulina (Greene) Longyear, Sorbus alaskana G. N. Jones, Sorbus angustifolia Rydb., Sorbus dumosa Greene, Sorbus sitchensis var. densa Jeps.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Sorbus scopulina
Rozšíření: Pochází ze západní části Severní Ameriky, kde roste v širokém pruhu od Aljašky přes Kanadu (na východ zasahuje až do provincie Saskatchewan), na jih až do Kalifornie a Nového Mexika.
Ekologie: Provází především horské svahy, světlé horské lesy a křoviny, lesní okraje, břehy vodních toků a jezer. Vystupuje až do nadmořské výšky 3300 m.
Sorbus scopulina
Popis: Vícekmenný keř, dorůstá výšky 1–5(–8) m; borka je šedavá nebo načervenalá, pupeny jsou kuželovité, 8–14 mm dlouhé, olivově zelené, lesklé, poněkud lepkavé. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 3–6(–7) jařmy; lístky jsou téměř vstřícné, kopinaté, podlouhlé až obkopinaté, (3–)4–6,5(–8,7) cm dlouhé a 1,5–2,7 cm široké, na líci leskle zelené, na rubu světlejší, na ploše lysé, na žilnatině a v úžlabí žilek s bělavými chlupy, na okraji jemně pilovité, na vrcholu tupé, špičaté nebo zašpičatělé. Květenství je chocholík s 40–200 květy, 5–15 cm v průměru; květní stopky jsou vlnaté; češule je téměř kulovité, na vrcholu s kališními lístky; korunní lístky jsou volné, vejčité, 4–6 mm dlouhé, bílé; tyčinek je (14–)20; čnělky jsou 3–4. Plody jsou často kulovité malvičky 8–12 mm dlouhé, v plné zralosti oranžové až červenooranžové, obvykle lesklé.
Poznámka: Druh je dosti proměnlivý, v minulosti byly některé odchylky popsány až na úrovni druhu. Závažnějším problémem je ale možná hybridizace s jeřábem Sorbus sitchensis, s nímž se občas střetává na téže lokalitě. V oblastech, kde se oba druhy společně vyskytují, byly nalezeny rostliny s intermediárními znaky. Rovněž tak není úplně objasněn způsob rozmnožování – v některých částech areálu se vyskytují sexuální diploidní populace, ale jinde byli zjištěni apomiktičtí tetraploidi.
Sorbus scopulina
Sorbus scopulina
Sorbus scopulina
Sorbus scopulina
Sorbus scopulina
Fotografovali Vít Grulich, dne 23. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Glacier National Park, Asulkan Brook), 30. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes National Park, Lower Bertha Falls), a Jindřiška Vančurová, ve dnech 24. 8. 2017 (USA, Oregon, Mount Hood National Forest, okolí Mirror Lake) a 26. 8. 2017 (USA, Oregon, Dean Creek Elk Viewing Area).