SORBUS SUDETICA (Tausch) Bluff, Nees et Schauer – jeřáb sudetský / jarabina sudetská

Syn.: Pyrus sudetica Tausch, Chamaemespilus sudetica (Tausch) M. J. Roemer, Aria nivea × chamaemespilus a. sudetica (Tausch) Koehne, Aria sudetica (Tausch) Beck, Sorbus corcontica Holub, nom. nud., Crataegus aria L. sensu Krocker – jeřáb krkonošský
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Sorbus sudetica

Rozšíření: Endemit české strany Krkonoš rostoucí na několika málo lokalitách v celkovém počtu asi 150 jedinců. Z polské strany existuje jediný údaj, který nikdy nebyl ověřen.

Ekologie: Roste na příkrých, závětrných svazích karů, zvláště na lavinových drahách, na skřetovitých rankerových půdách a podzolech, na půdách různé reakce. Druh je schopen pohlavního i příležitostného apomiktického rozmnožování. Navíc se dokáže množit i klonálně, zejména hřížením, díky čemuž je celkový počet keřů poměrně stabilní. Kvete od konce června do začátku srpna.

Sorbus sudetica

Popis: Keř, vzácně malý stromek, obvykle 0,3–1,5 m, řidčeji do 2 m vysoký. Borka je hnědošedá, hladká. Pupeny vejcovitě kuželovité, špičaté, lysé. Listy jednoduché, čepel obvejčitá nebo obvejčitě eliptická, nepravidelně pilovitá, k bázi celokrajná, nejčastěji s 7–9 páry postranních žilek, na líci lysá, na rubu plstnatá. Květenství je poměrně chudokvěté, s plstnatými, olysávajícími větvemi. Kališní cípy špičaté až zašpičatělé, za květu vzpřímené, za plodu vytrvalé, korunní lístky široce obvejčité, růžově červené. Semeník polospodní, čnělky dvě, výjimečně tři, volné, blizny ploché. Malvice široce elipsoidní až kulovitá, 10–13 mm v průměru, červená, lesklá, se zaschlými kališními cípy.

Sorbus sudeticaSorbus sudetica
Sorbus sudetica

Ohrožení a ochrana: Vzhledem k extrémní vzácnosti druhu je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy květeny ČR (C1b), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§1).

Poznámka: Hybridogenní druh vzniklý křížením jeřábu muku (Sorbus aria) a jeřábu mišpulky (S. chamaemuspilus), z nichž ani jeden už v Krkonoších neroste. V posledních letech byly populace posíleny rostlinami vypěstovanými z řízků. Jedná se o neoendemit, tedy druh vzniklý po poslední době ledové, v době přibližně před 22000 až 12000 lety. Jeřáb sudetský je prvním popsaným krkonošským endemitem, objeveným a popsaným už v roce 1834.

Sorbus sudetica

Fotografováno dne 12. 7. 2010 (Česko, Krkonoše).