SOULAMEA TERMINALIOIDES Baker

Čeleď: Simaroubaceae DC. – simarubovité
Soulamea terminalioides
Rozšíření: Endemit Seychelského souostroví. Vyskytuje se pouze na žulových, tzv. vnitřních ostrovech Mahé a Silhouette. Do rodu Soulamea je řazeno asi 15 druhů, které se vyskytují od jihovýchodní Asie (Malajsie) po Oceánii, především na Nové Guinei, Šalamounových ostrovech, v Mikronésii, na Nové Kaledonii a na Fidži.
Ekologie: Roste na skalnatých místech a ve štěrbinách na glacis, v nadmořských výškách 100–500 m. Preferuje mělké skeletovité půdy v prostředí stabilního tropického klimatu s průměrnými ročními teplotami 24–26 °C a ročním úhrnem srážek kolem 2500 mm.
Soulamea terminalioides
Popis: Stálezelený keř nebo menší strom, až 5(–10) m vysoký. Listy jsou střídavé, sdružené jen na koncích prodloužených větviček, podlouhlé, asi 10–20 cm dlouhé a 3–7 cm široké, na konci zaokrouhlené nebo kratičce zašpičatělé, kožovité, tmavozelené a nápadně lesklé, se silnou bělavou střední žilkou a žlutým řapíkem. Květy tvoří prodloužené, až 8 cm dlouhé hrozny vyrůstající mezi listy. Jednotlivé květy jsou jednopohlavné, kratičce stopkaté, velmi drobné, trojčetné. Korunní lístky samčích květů jsou asi 1,5 mm dlouhé a žlutavé, v květech je 6 tyčinek; samičí květy mají korunní lístky asi 1 mm dlouhé, dále v nich najdeme 3 staminodia, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou 2–3 cm velké tobolky s 3 výraznými křídly.
Soulamea terminalioides
Soulamea terminalioides
Fotografováno dne 4. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, NP Morne Seychellois, glacis Copolia).