Syn.: Aropsis palustris Rojas, Spathicarpa bridgesii Schott, nom. inval., Spathicarpa cornuta Schott, Spathicarpa platyspatha Schott, Spathicarpa sagittifolia Schott, Spathicarpa tweedieana Schott
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Spathicarpa hastifolia

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v jižní a východní části Brazílie (Caatinga, Mata Atlântica, Pampa, Pantanal), ve východní Bolívii, Paraguayi, Uruguayi a v severovýchodní Argentině.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, ve stálezelených i poloopadavých lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Popis: Hlíznatá bylina s listy dlouze řapíkatými, vejčitými až střelovitými, 4,5–25 cm dlouhými a 3,5–17 cm širokými, na bázi uťatými, střelovitými až hrálovitými, na vrcholu špičatými až zašpičatělými, se 2–5 žilkami po každé polovině listu. Květenství vyrůstají jednotlivě nebo v párech na stopkách 5–45 cm dlouhých; toulec je eliptický, 2,5–11 cm dlouhý a 0,4–1,5 cm široký, na vrcholu špičatý až dlouze zašpičatělý, zelený, palice je zcela přirostlá k toulci, 1,8–6 cm dlouhá, květy jsou jednopohlavné. Plody jsou 3–7 mm dlouhé.

Poznámka: K rodu Spathicarpa jsou v současnosti započítávány tři druhy, které pocházejí z Jižní Ameriky.

Spathicarpa hastifolia
Spathicarpa hastifolia
Spathicarpa hastifolia

Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).