Syn.: Massowia commutata (Schott) Ender, Spathiphyllopsis minahassae Teijsm. et Binn., Spathiphyllum funereum Tuyama, Spathiphyllum micronesicum Hatus., Spathiphyllum minahassae (Teijsm. et Binn.) Regel
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Spathiphyllum commutatum
Rozšíření: Areál zahrnuje Filipíny, část Indonésie (Celebes a Moluky), Papuu-Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy, v Mikronésii roste na Palau.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhká místa v tropických deštných lesích.
Spathiphyllum commutatum
Popis: Terestrická bylina s podzemním hlízovitým oddenkem. Listy jsou dlouze řapíkaté; řapík je v dolní části pochvovitý; čepel je obkopinatá až podlouhlá, 15–50 cm dlouhá, svěže zelená, lesklá, na žilkách řasnatá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá. Stvol je 60–85 cm vysoký, nese válcovitou palici; toulec je delší než palice, eliptický, bílý, na vrcholu zašpičatělý; květy jsou drobné, oboupohlavné; okvětních lístků je 4–6; tyčinek je 4–6, volných; semeník je svrchní, 3pouzdrý. Plody jsou kulovité bobule.
Poznámka: Do rodu Spathiphyllum se řadí 50–60 druhů, které rostou až na 4 výjimky v tropech Střední a Jižní Ameriky. Zbylá čtveřice se vyskytuje v jihovýchodní Asii a na západě Oceánie. Jsou to povětšinou okrasné rostliny, které se poměrně snadno pěstují v kultuře.
Spathiphyllum commutatum
Spathiphyllum commutatumSpathiphyllum commutatum
Spathiphyllum commutatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, u vodopádu Ngatpang).