Syn.: Bletia angustifolia Gaudich., Paxtonia rosea Lindl., Spathoglottis lilacina Griff., Phaius rumphii Blume, Spathoglottis spicata Lindl., Spathoglottis deplanchei Rchb. f., Spathoglottis vieillardii Rchb. f., Spathoglottis angustifolia (Gaudich.) Benth. et Hook. f., Spathoglottis augustorum Rchb. f., Calanthe poilanei Gagnep.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Spathoglottis plicata

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a západotichomořských ostrovů. Vyskytuje se v jižní Indii a na Sri Lance, v Barmě, Vietnamu a Thajsku, v Malajsii, Indonésii i na Filipínách, na Tchaj-wanu a japonském souostroví Rjúkjú, též na Guamu, Saipanu, Papui-Nové Guinei a Šalamounových ostrovech, v severovýchodní Austrálii a na Nové Kaledonii, Samoi a souostroví Tonga. Byl zavlečen i na Havajské ostrovy, do Karibiku a na jižní Floridu. Vůbec poprvé v Evropě vykvetla tato orchidej v dobově slavné sbírce barona Hrubého z Jelení na zámku v Červených Pečkách na Kolínsku.
Ekologie: Terestrická orchidej rostoucí na lesních světlinách, v lesních lemech i na travnatých svazích. Kvete v podstatě celoročně.
Spathoglottis plicata
Popis: Vytrvalá bylina s pahlízami jen 3 × 1–1,7 cm velkými a 3–5 listy, které jsou úzce kopinaté, 30–80 × 5–7 cm, řasnaté. Květonosné stonky jsou přímé, 50–80 cm dlouhé, 9–16květé, listeny jsou kopinaté, až 15 mm dlouhé, květní stopky 10–20 mm dlouhé, květy jsou purpurové, vnější okvětní lístky vejčité, 15–17 × 9 mm, vnitřní okvětní lístky jsou skoro eliptické, 18 × 13 mm, pysk je trojlaločný, 16–23 mm dlouhý, vybíhá do stopky, která je na konci lopatkovitě rozšířená. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Jako všechny vstavačovité je i druh Spathoglottis plicata chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Využití: V evropských orchidejových sbírkách se objevuje poměrně zřídka, v tropických oblastech je však nenáročným druhem, pěstuje se jako okrasná trvalka v mnoha varietách i kultivarech různých barev.
Poznámka: Celý rod Spathoglottis zahrnuje asi 50 taxonů, které jsou rozšířeny v oblasti od Indie až po Tichomoří.

Spathoglottis plicata
Spathoglottis plicata
Spathoglottis plicata
Spathoglottis plicata
Spathoglottis plicata
Spathoglottis plicata

Fotografovali Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon) a Věra Svobodová, dne 10. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Kauai, Kalaulau Trail).