Syn.: Bigelovia vaginata (Willd. ex Roem. et Schult.) Spreng., Borreria assurgens (Ruiz et Pav.) Griseb., Borreria linifolia DC., Borreria remota (Lam.) Bacigalupo et E. L. Cabral, Borreria vaginata (Willd. ex Roem. et Schult.) DC., Borreria wydleriana DC., Spermacoce assurgens Ruiz et Pav., Spermacoce chapmanii Torr. et A. Gray, Spermacoce dichotoma Willd. ex Steud., Spermacoce echioides Kunth, Spermacoce hebecarpa DC., Spermacoce hondurensis Govaerts, Spermacoce lanceolata Link, Spermacoce parviflora Salisb., Spermacoce suffrutescens Jacq., Spermacoce tetragona DC., Spermacoce vaginata Willd. ex Roem. et Schult., Spermacoce wydleriana (DC.) Kuntze, Tessiera pubescens Miq.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Spermacoce remota
Rozšíření: Původně neotropický druh s areálem sahajícím od Floridy a středního Mexika přes celou Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky až po jihovýchodní Brazílii. Byl však zavlečen i na východní polokouli, v současnosti se lze s touto rostlinou setkat i ve východní tropické Africe, stejně tak v jihovýchodní Asii, severní a severovýchodní Austrálii a na četných tichomořských ostrovech.
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, ale také na stanovištích narušovaných lidskou činností, například při okraji polí a cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Spermacoce remota
Popis: Vytrvalá bylina nebo až polokeř s větvemi vystoupavými až přímými, až 100 cm dlouhými, v průřezu víceméně hranatými, lysými nebo na hranách brvitými. Listy jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, úzce eliptické až kopinaté, 15–65 mm dlouhé a 8–25 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé až chlupaté, se 2–3 páry vedlejších žilek. Květenství je vrcholové nebo vyrůstá v úžlabí horních listů, dosahuje 5–12 mm v průměru; listeny jsou čárkovité, je asi 1 mm dlouhé; kalich je 4cípý, chlupatý, cípy jsou čárkovité až trojúhelníkovité, jen 1 mm dlouhé; koruna je 4četná, bílá, vně chlupatá nebo i lysá, uvnitř chlupatá, cípy jsou trojúhelníkovité, 1–1,5 mm dlouhé. Plodem je chlupatá elipsoidní tobolka dorůstající délky okolo 2 mm.
Poznámka: Pantropicky rozšířený rod Spermacoce je dosti početný, v současnosti je do něj řazeno 284 akceptovaných druhů.
Spermacoce remotaSpermacoce remota
Spermacoce remota

Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).