SPHAERALCEA BONARIENSIS Griseb.

Syn.: Malva bonaerensis Larrañaga, Malva bonariensis Cav., Malva cisplatina Steud., Malva incana Godr., Malvastrum incanum (Godr.) Thell., Sphaeralcea cisplatina A. St.-Hil., Sphaeralcea rhombifolia Griseb., Sphaeroma bonariense (Cav.) Kuntze, Sphaeroma bonariensis (Cav.) Kuntze
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité

Sphaeralcea bonariensis

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od jihovýchodu Bolívie přes Paraguay a velkou část severní Argentiny až po Uruguay a nejjižnější Brazílii. Byl zavlečen i na východní polokouli, objevuje se především v jižní Africe, ale rovněž v dalších oblastech (např. Spojené arabské emiráty), údajně byl zaznamenán také v Belgii.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci pampy a chaca, často se objevuje v ruderálních porostech při okrajích cest a na náspech železničních tratí, též jako plevel na polích a při okrajích pastvin, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m.

Sphaeralcea bonariensis

Popis: Polokeř až keř, 100–150 cm vysoký, s větvemi vystoupavými až přímými, pokrytými šedivými hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé, řapík je až 4,5 cm dlouhý, čepel je kosníkovitá nebo 3–5laločná, až 6 cm dlouhá a stejně tak široká, po okraji vroubkovaná až zubatá, hvězdovitě chlupatá. Květy vyrůstají v axilárních vijanech, které nepřesahují listy; kališek je složen ze 3 listenů, které jsou nitkovité, 7–9 mm dlouhé, kalich je zvonkovitý, 7–9 mm dlouhý, plstnatý, jeho cípy jsou kopinaté, špičaté, korunní lístky jsou široce obvejčité, až 10 mm dlouhé, růžové až miniově červené; tyčinkový sloupek je až 5 mm dlouhý. Schizokarpium se rozpadá na 12–18 merikarpií, která obsahují 1–3 semena.

Sphaeralcea bonariensis
Sphaeralcea bonariensis

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).