Syn.: Cristaria coccinea (Nutt.) Pursh, Malva coccinea Nutt., Malvastrum coccineum (Nutt.) A. Gray, Malveopsis coccinea (Nutt.) Kuntze, Nototriche coccinea (Nutt.) Nieuwl. et Lunell, Sida coccinea (Nutt.) DC.
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Sphaeralcea coccinea
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v západní části kontinentu, nezasahuje však až k pacifickému pobřeží. Areál se táhne od jihu Britské Kolumbie a Manitoby přes americkou prérii a Skalisté hory až do severomexického státu Chihuahua. Rozlišují se dva poddruhy – nominátní se objevuje v celém areálu, S. c. subsp. elata jen v jeho jižní části.
Ekologie: Roste na loukách a v prérii. Kvete od května do října.
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, 10–20(–30) cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, chlupatá. Listy jsou střídavé, 2–5 cm dlouhé, dlanitě členěné, s 3–5 hlavními úkrojky, chlupaté. Květy sdružené ve vrcholičnatém květenství jsou až 2 cm široké, stopkaté, 5četné, kalich je chlupatý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, korunní lístky jsou červeně oranžové.
Ohrožení a ochrana: V americkém státě Iowa je druh hodnocen jako ohrožený.
Využití: Původní Američané připravovali z této rostliny čaj, který měl chránit před čarodějnictvím. Ale rostlina se používala i v tradiční medicíně, její užití bylo četné – od zastavení krvácení a léčby kožních onemocnění až po tišení bolesti v krku a žaludku.
Poznámka: Celý rod Sphaeralcea zahrnuje na 60 druhů, ve většině je severoamerický.
Sphaeralcea coccinea
Sphaeralcea coccinea
Sphaeralcea coccinea
Sphaeralcea coccinea
Fotografováno v létě 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park).