Syn.: Acridocarpus angolensis A. Juss., Acridocarpus pruriens A. Juss., Anomalopterys angolensis (A. Juss.) Kuntze, Anomalopterys pruriens (A. Juss.) Kuntze, Sphedamnocarpus angolensis (Juss.) Planch., Sphedamnocarpus wilmsii Engl.
Čeleď: Malpighiaceae Juss. – mamarovité

Sphedamnocarpus pruriens

Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se rozprostírá v oblasti od Angoly a severní Namibie přes Botswanu a Zimbabwe až po Mosambik, Svazijsko a jihoafrickou provincii KwaZulu-Natal. Rozlišuje se několik infraspecifických taxonů, které jsou částí literatury hodnoceny dokonce jako samostatné druhy. Flora jižní Afriky (Flora of Southern Africa 1986) rozlišuje v rámci tohoto druhu taxony jen dva, kromě nominátního poddruhu je to ještě poddruh Sphedamnocarpus pruriens subsp. galphimiifolius, který se vyznačuje listy méně chlupatými.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, v savaně i v travnatém biomu.

Sphedamnocarpus pruriens

Popis: Opadavá bylinná až dřevnatá liána s lodyhou nejprve hustě chlupatou, později olysávající. Listy jsou vstřícné nebo vyrůstají v přeslenech po 3, jsou řapíkaté, kopinaté až vejčité, 3,5–7,5(–13) cm dlouhé a 1,7–5(–10) cm široké, na bázi zaokrouhlené, mělce srdčité či klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, po obou stranách hedvábitě chlupaté nebo na líci olysalé, či jen na žilkách a po okraji chlupaté; palisty jsou obvejčité, 2–10 mm dlouhé, opadavé. Květenstvím je 2–6květý úžlabní okolík; listeny jsou kopinaté, zhruba 2,5 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, dosahují v průměru 15–25 mm, kališních lístků je 5, jsou vejčité, asi 2,5 mm dlouhé, vně chlupaté; korunních lístků je také 5, jsou volné, obvejčité, 8–12 mm dlouhé, nehetnaté, žluté; tyčinek je 10, jejich nitky jsou asi 4 mm dlouhé, lysé, čnělky jsou 3. Plody jsou jednosemenné křídlaté nažky, které vyrůstají obvykle po 3, jejich křídla jsou 1,5–2 cm dlouhá a 1–1,5 cm široká, hedvábitě chlupatá nebo až skoro lysá, někdy nachově naběhlá.

Poznámka: Rod Sphedamnocarpus zahrnuje asi 12 druhů, z nichž zhruba 10 se vyskytuje na Madagaskaru a Maskarénách, dva najdeme v jižní části Afriky, v území od Angoly až po Mosambik a jihoafrický KwaZulu-Natal.

Sphedamnocarpus pruriens
Sphedamnocarpus pruriens
Sphedamnocarpus pruriens

Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).