Syn.: Spiraea aquilegiifolia var. vanhouttei Briot
Česká jména: tavolník van-Houtteův (Dostál 1950), tavolník van Houtteův (Kubát 2002)
Slovenská jména: tavoľník van Houtteho (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Spiraea ×vanhouttei
Rozšíření: Tavolník van Houtteův vznikl v kultuře ve Francii kolem roku 1862 křížením východoasijských tavolníků Spiraea cantoniensis a Spiraea trilobata. Nyní je pěstován po celém světě. U nás patří k nejběžněji pěstovaným keřům v parcích, zahradách a v městské zástavbě, často i jako živý plot.
Ekologie: Nenáročný keř, preferující slunná či poloslunná stanoviště a dobře propustné půdy. Dobře snáší zasolení i znečištěné ovzduší. Množí se výhradně řízkováním. Bohatě kvete během května, květenství jsou často napadána spálovitostí, následkem čehož často netvoří plody.
Spiraea ×vanhouttei
Spiraea ×vanhouttei
Spiraea ×vanhouttei
Popis: Opadavý rozkladitý keř až 2,5 m vysoký s obloukovitými větvemi. Letorosty zelenohnědé, lysé, oblé, s drobnými vejcovitými pupeny. Listy na krátkých větévkách klínovitě obvejčité až eliptické, 1–2 cm dlouhé, 0,5–1 cm široké, listy na dlouhých větvích široce eliptické, tupě zubatě laločnaté (často trojlaločné), až 3,5 cm dlouhé a 2,5 cm široké. Květy v polokulovitých, téměř okoličnatých květenstvích na koncích postranních letorostů; kališní cípy cca 2 mm dlouhé; korunní lístky téměř okrouhlé, cca 4 mm dlouhé a 5 mm široké, čistě bílé, okraji se překrývající; tyčinek 20, zřetelně kratších než korunní lístky; pestíků 5, obklopených žláznatým terčem. Plody jsou měchýřky.
Záměny: Z podobných taxonů se častěji (i když nikoli tak často jako tavolník van Houtteův) pěstuje tavolník význačný (Spiraea ×arguta), který tvoří květenství nikoli pouze na postranních letorostech, ale i na horních částech loňských větví (tato květenství jsou přisedlá). Dosti často je pěstován také tavolník ožankolistý (Spiraea chamaedryfolia), který má tyčinky výrazně delší než korunní lístky, letorosty hranaté a listy na delších větvích nanejvýš mělce laločnaté.
Spiraea ×vanhouttei
Spiraea ×vanhouttei
Spiraea ×vanhouttei
Spiraea ×vanhoutteiSpiraea ×vanhouttei
Poznámka: Tavolník van Houtteův byl pojmenován na počest belgického botanika Louise Benoîta van Houtte.
Spiraea ×vanhouttei
Fotografováno dne 8. 5. 2012 (Praha, Modřany).