Syn.: Gyrostachys odorata (Nutt.) Kuntze, Gyrostachys triloba Small, Ibidium odoratum (Nutt.) House, Neottia odorata Nutt., Spiranthes cernua var. odorata (Nutt.) Correll, Spiranthes triloba (Small) K. Schum., Triorchos odoratus (Nutt.) Nieuwl., Triorchos trilobus (Small) House
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Spiranthes odorata
Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, jehož areál stoupá od Floridy k severu podél pobřežních oblastí Atlantského oceánu až do New Jersey a New Yorku, směrem na západ zasahuje až do východního Texasu. Disjunktivně se objevuje i v Kentucky a Tennessee.
Ekologie: Roste v mokřinách a bažinách, na březích vodních toků a v příkopech, na sezónně zaplavovaných stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 300 m. Kvete od srpna do prosince, na jihu Floridy sporadicky dokonce po celý rok.
Popis: Vytrvalá bylina s horizontálně uloženými kořeny, z nichž vyrůstají odnože s klonálními rostlinami, a lodyhou přímou, někdy až přes metr vysokou, nezřídka však nižší. Přízemní listy jsou i v době květu zelené, poměrně velké, řapíkaté, podlouhle eliptické až obkopinaté, vystoupavé až odstálé, lodyžní listy jsou úzce obkopinaté. Květenství je klasnaté, spirálovitě stočené, vřeteno květenství je jemně chlupaté, se stopkatými žlázkami; listeny jsou úzce kopinaté; květy jsou resupinované, nicí, bílé, vonné, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou 4–18 mm dlouhé, k sobě skloněné, vnitřní okvětní lístky jsou kopinaté, na vrcholu špičaté nebo tupé, pysk je vejčitý, 4–16 mm dlouhý a 4–9,5 mm široký, ve středu často nazelenalý nebo nažloutlý, po okraji vroubkovaný, lysý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, v amerických státech Kentucky, Tennessee a Maryland patří k druhům ohroženým.
Poznámka: Rod Spiranthes zahrnuje zhruba 45 druhů, které se vyskytují v Eurasii, severozápadní Africe, Severní i Jižní Americe a Austrálii.
Spiranthes odorataSpiranthes odorata
Spiranthes odorata
Spiranthes odorata
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).