Syn.: Gyrostachys gemmipara (Sm.) Kuntze, Gyrostachys romanzoffiana (Cham.) MacMill., Gyrostachys stricta Rydb., Ibidium romanzoffianum (Cham.) House, Ibidium strictum (Rydb.) House, Neottia gemmipara Sm., Orchiastrum romanzoffianum (Cham.) Greene, Spiranthes gemmipara (Sm.) Lindl., Spiranthes stricta (Rydb.) A. Nelson, Triorchis romanzoffiana (Cham.) Nieuwl., Triorchis stricta (Rydb.) Nieuwl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Spiranthes romanzoffiana
Rozšíření: Příklad druhu s tzv. amfiatlantickou disjunkcí, přičemž podstatnější část areálu leží v Severní Americe. Zde je rozšířen od Aljašky až na Newfoundland, na západě zasahuje na jih ve Spojených státech až do Kalifornie a Nového Mexika, na východě nejjižněji v Illinois. Vzácně roste na opačné straně Atlantického oceánu na jihozápadě Anglie, na západě Skotska a v Irsku.
Ekologie: Roste na vlhkých travnatých místech, v bažinách, na rašeliništích, vřesovištích, v tundře, na dunách, podél řek, často na kyselých půdách, od hladiny moře až do nadmořské výšky 3400 m. Evropské populace se rozmnožují výhradně vegetativně.
Spiranthes romanzoffiana
Popis: Vytrvalá bylina s masitými hlízovitými kořeny až 1 cm tlustými, lodyha přímá, 8–55 cm vysoká. Přízemní listy tvoří vytrvávající růžici, jsou čárkovité, čárkovitě kopinaté až eliptické, až 26 cm dlouhé a 3 cm široké, celokrajné, se souběžnou žilnatinou; na stonku bývají listy drobnější, přitisklé. Květenství je hroznovité, často zřetelně spirálně zkroucené, vřeteno je lysé nebo roztroušeně chlupaté, s přisedlými nebo i stopkatými žlázkami; květy jsou bílé až nažloutlé; vnější okvětní lístky jsou na bázi srostlé, 5,5–12,5 mm dlouhé, vnitřní jsou čárkovité až vejčité, na vrcholu víceméně tupé; pysk je břichatý, 5–10 mm dlouhý a 1,5–6,5 mm široký, zaškrcený, lysý nebo velmi roztroušeně chlupatý, na vrcholu zašpičatělý; semeník je 2–7 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V některých státech USA je hodnocen jako druh ohrožený (Arizona, Illinois, Indiana, Iowa, Massachusetts, New York, Ohio, Pennsylvania), zákon jej chrání v Irsku. Mezinárodně je chráněn úmluvou o obchodu s ohroženými druhy CITES.
Spiranthes romanzoffianaSpiranthes romanzoffiana
Spiranthes romanzoffiana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Kootenay NP, McLeod Meadows a Paint Pots).