Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Spongiosperma cataractarum
Rozšíření: Druh byl popsán v roce 1988 z lokality poblíž venezuelské Canaimy, odkud pocházejí i naše snímky. Dosud je uváděn jen ze dvou lokalit, obě leží v oblasti Guyanské vysočiny v jihovýchodní Venezuele.
Ekologie: Roste v pobřežní vegetaci, v galeriových lesích, v nadmořské výšce zhruba od 300 do 500 m.
Spongiosperma cataractarum
Popis: Keř nebo malý strom, až 4 m vysoký. Listy jsou vstřícné, řapíky jsou jen 2,5–4 mm dlouhé, čepele eliptické až podlouhle vejčité, 9–14,5 cm dlouhé a 4–5,5 cm široké, na bázi slabě srdčité nebo skoro zaokrouhlené, celokrajné, podvinuté, na vrcholu tupé, lysé, kožovité, s 15–23 páry postranních žilek. Květenství je terminální, vrcholičnaté, 6–14květé; listeny jsou vejčité, 2,5–3 mm dlouhé; poupata jsou až 50 mm dlouhá; kališní lístky jsou vejčité, jen nanejvýš 4 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené; korunní trubka je 18–21 mm dlouhá, cípů je 5, jsou eliptické až obkopinaté, 25–33 mm dlouhé a 8–10 mm široké, na vrcholu tupé; tyčinek je 5, semeník je svrchní. Plodem je vejcovitá bobule, až 55 mm dlouhá a 20 mm široká.
Poznámka: Rod Spongiosperma zahrnuje šest druhů, všechny se vyskytují na severu Jižní Ameriky, konkrétně v povodí Amazonky, horního Orinoka a na Guyanské vysočině. V rámci čeledi toješťovitých je rod řazen k tribu Ambelanieae, kam patří i další neotropické rody Ambelania (asi 3 druhy), Molongum (3), Mucoa (2), Neocouma (2) a Rhigospira (1).
Spongiosperma cataractarum
Spongiosperma cataractarum
Spongiosperma cataractarum
Spongiosperma cataractarum
Spongiosperma cataractarum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).