Syn.: Amaryllis formosissima L., Amaryllis formosa Salisb., Hippeastrum formosissimum (L.) Loudon – „jakubská lilie“, „aztécká lilie“
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hill – amarylkovité
Sprekelia formosissima
Rozšíření: Mexiko (státy Chihuahua, Chiapas, Distrito Federal, Durango, Estado de México, Guerrero, Guanajuato, Hidalgo, Jalisco, Michoacán, Morelos, Oaxaca, Puebla, Querétaro, Veracruz) a Guatemala.
Ekologie: Ve své domovině roste na skalnatých svazích a stráních, loukách a pastvinách, až do nadmořské výšky 2800 m.
Popis: Vytrvalá bylina, cibule je kulovitá s prodlouženým krčkem, černočervená, celá rostlina 25–45 cm vysoká. Listy jsou řemenovité, až 50 cm dlouhé, květní stvoly načervenalé, květy jednotlivé, 6četné, karmínově červené, až 12 cm v průměru, tři spodní lístky směřují dolů a svírají tyčinky a čnělku, dva krajní horní lístky jsou rozestálé, střední horní lístek je vzpřímený. Kvete od dubna do května. Plodem je tobolka.
Sprekelia formosissimaSprekelia formosissima
Sprekelia formosissima
Poznámka: Tato teplomilná cibulovina byla dobře známá už našim babičkám jako tzv. „jakubská lilie“. Špatně snáší teploty pod 15 stupňů, natož pak mráz, je tedy nezbytné ji na zimu uschovat uvnitř domu. Lze ji také na zimu přesadit ze zahrady do velkého květináče (neodstaňovat kořeny na cibuli) a nechat přezimovat v něm v chladnějším (ale ne studeném) sklepě, naprosto bez zalévání. Rostlina ztratí listy, nevadí jí tedy ani tma. V krátké době po prvním jarním zalévání vyraší květ s listy, pak často ještě další květ. Pak je vhodné ji opatrně opět umístit do volné půdy na slunné a teplé místo a pravidelně zalévat, aby se vytvořily co možná největší listy. Při vhodném pěstování vytváří uspokojivé množství nových cibulek, ty však neoddělujte každoročně, nechte je u mateřské rostliny raději několik let. Cibule nesázejte hluboko, jejich krčky mohou zasahovat nad zem.
Sprekelia formosissima
Fotografováno dne 23. 4. 2009 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Český Brod).