Syn.: Betonica capensis Burm. f., Stachys attenuata Skan, Stachys capensis C. Presl, Stachys fruticetorum Briq., Stachys harveyi Skan, Stachys hispidula Hochst., Stachys pulchella Salisb., nom. illeg., Stachys serrulata Burch. ex Benth.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Stachys aethiopica

Rozšíření: Roste na jihu a východě Jihoafrické republiky, na sever zasahuje až do provincie Limpopo, také se vyskytuje v Lesothu a Svazijsku.

Ekologie: Roste v různých typech křovinatých společenstev a na okrajích lesů, v horách vystupuje až do nadmořské výšky téměř 2500 m.

Stachys aethiopica

Popis: Vytrvalá žláznatě chlupatá aromatická bylina s poléhavými nebo vystoupavými lodyhami až 50 cm dlouhými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, 0,8–3,5(–6) cm dlouhé a 0,6–2,5(–3,5) cm široké, chlupaté a s vtroušenými žlázkami, na bázi srdčité, na okraji vroubkované, na vrcholu tupě špičaté, s vnořenou žilnatinou. Květenství jsou lichopřesleny (2–)4–6 květů; listeny jsou podobné listům; kalich je zvonkovitý, drsně žláznatě chlupatý, 5–8 mm dlouhý, s 5 výraznými zuby; koruna je pyskatá, 1–1,5 cm dlouhá, chlupatá, bílá nebo růžová s tmavšími tečkami, dolní pysk je trojlaločný, horní je dvouzubý; tyčinky jsou 4, dvoumocné; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se 4 vajíčky a gynobazickou čnělkou. Plody jsou tvrdky zůstávající ve vytrvalém kalichu.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je zařazen k druhům vyžadujícím pozornost (LC – least concern).

Využití: Rostlina má využití v lidovém léčitelství, nálev z ní se užívá jako prostředek na léčení chřipky, ale taky gynekologických problémů, jater a hemoroidů.

Stachys aethiopicaStachys aethiopica
Stachys aethiopica

Fotografováno ve dnech 16. a 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Garden Route National Park, Kranshoek; Langebaan, West Coast National Park).