Syn.: Betonica annua L., Olisia annua (L.) Fourr., Stachys neglecta Klokov, Stachys micrantha C. Koch, Stachys betonica Crantz, Betonica annua L.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Stachys annua
Rozšíření: Severní hranice rozšíření sahá od Francie přes Německo a Ukrajinu až k Uralu. Na jihu se vyskytuje po střední Itálii, střední Řecko, Malou Asii až po Kaspické moře. Byl zavlečen i do Severní Ameriky. U nás se vyskytuje vzácně na jižní Moravě.
Ekologie: Roste na polích, rumištích, okrajích cest a vinicích, na půdách neutrálních až zásaditých, spíše vápnitých. Kvete od června do září.
Popis: Jednoleté, vzácně víceleté 10–40 cm vysoké rostliny. Lodyha přímá až krátce vystoupavá, větvená, olysalá až pýřitá. Listy řapíkaté, lysé nebo krátce chlupaté, čepel vejčitá až kopinatá, na bázi klínovitá, tupě špičatá, 2–6 cm dlouhá, 0,5–2 cm široká. Květenstvím je lichopřeslen s 2–8 květy. Jednotlivé lichopřesleny jsou navzájem oddálené. Květy krátce stopkaté. Kalich mírně 2pyský až téměř pravidelný, 6–9 mm dlouhý, kališní cípy trojúhelníkovitě kopinaté, měkce chlupaté. Koruna 1–1,5 cm dlouhá, na vnější straně krátce měkce chlupatá. Horní pysk plochý, nahoru vyhnutý, bílý, na bázi s nachovými skvrnami, dolní pysk světle krémový, 3cípý s největším středním lalokem. Plodem je tvrdka.
Ohrožení a ochrana: Čistec roční patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2t).
Stachys annuaStachys annua
Stachys annuaStachys annua
Fotografováno dne 4. 7. 2006 (Slovensko, Tornaľa).