Syn.: Stachys acuminata Greene, Stachys californica Benth.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Stachys bullata
Rozšíření: Severoamerický druh, endemit Kalifornie. Vyskytuje se v pobřežní oblasti od San Francisco Bay na severu po Orange County na jihu; dále roste na malém území v pohoří Santa Monica a na několika místech na poloostrově Palos Verdes.
Ekologie: Nejčastěji se nachází v relativně suchých oblastech s častými mlhami; na suchých, severně orientovaných svazích, nebo ve vlhčích kaňonech, v pobřežních šalvějových křovinách, společenstvu chaparral, dubových, smíšených a lužních lesích, v nadmořské výšce do 500 m. Kvete v březnu až září.
Stachys bullata
Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky 40–80 cm, rozrůstá se oddenky do šířky až 2 m. Lodyhy jsou přímé, větvené, hranaté, žláznatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, směrem k vrcholu lodyhy jsou řapíky kratší; čepele vejčité, 1,5–18 cm dlouhé, na bázi srdčité, na vrcholu tupé, na okraji pilovitě vroubkované, pokryté jemnými měkkými žláznatými chloupky. Květenstvím je lichopřeslen se 6 květy, jednotlivé lichopřesleny jsou od sebe oddálené. Kalich je zvonkovitý, 6–7,5 mm dlouhý, s 5 trojúhelníkovitě vejčitými, na vrcholu špičatými cípy, vně hustě žláznatě chlupatý, většinou purpurově naběhlý; koruna je dvoupyská, světle růžová až červenofialová s bílou kresbou na dolním pysku, vně žláznatě chlupatá. Trubka je 7–10 mm dlouhá, horní pysk vzpřímený, 3,5–5,5 mm dlouhý, dolní 6–10 mm, trojlaločný s největším středním lalokem. Plodem je tvrdka.
Využití: Nálev z listů má dezinfekční účinek, používá se k čištění ran a vředů; rozdrcená nať slouží jako obklad na vředy. Odvar z kořenů se používá jako kloktadlo k léčbě bolesti v krku; nálev z listů také vnitřně při bolestech žaludku.
Vysazuje se do trvalkových záhonů jako okrasná rostlina.
Stachys bullata
Stachys bullata
Stachys bullata
Fotografováno dne 20. 8. 2014 (USA, Kalifornie, Muir Woods National Monument).