Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Stachys maritima

Rozšíření: Roste na pobřeží Středozemního moře od východního Španělska přes jižní Francii, Itálii, Chorvatsko, Černou Horu do Albánie, v severní Africe v Alžírsku a Tunisku. Také se vyskytuje na pobřeží Černého moře v Bulharsku, Turecku a Gruzii.

Ekologie: Provází písečné pláže a přímořské duny.

Stachys maritima

Popis: Vytrvalá bylina s vícehlavým oddenkem a bohatým kořenovým systémem; lodyhy jsou vystoupavé až přímé, 10–45 cm vysoké, chlupy jsou husté, nazpět obrácené. Listy jsou vstřícné, dolní s řapíkem 1–6 cm dlouhým, jejich čepel je eliptická, 1,7–8,5 cm dlouhá a 0,6–2 cm široká, zejména na rubu hustě chlupatá a s vtroušenými krátkými žlázkami, s výraznou žilnatinou, na okraji mělce vroubkovaná. Květenství tvoří 4–6květé lichopřesleny hustě uspořádané v hroznu; listeny jsou eliptické, 1–2 cm dlouhé, celokrajné; květní stopky jsou asi 1 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 6–8,5 mm dlouhý, zuby jsou 1–2,5 mm dlouhé; koruna je pyskatá, asi 1 cm dlouhá, žlutavá, horní pysk je celistvý, 4–5 mm dlouhý, dolní trojlaločný, 5–6 mm dlouhý; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plody jsou vejcovité, asi 2 mm dlouhé tvrdky.

Poznámka: Blízce příbuzný čistci přímému (Stachys recta), od nějž se odlišuje dlouze řapíkatými dolními listy, a samozřejmě vyhraněnou ekologickou vazbou na přímořské písky.

Stachys maritima
Stachys maritima

Fotografováno dne 16. 5. 2016 (Albánie, Velipojë).