Syn.: Stachys sideritis Vill.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Stachys recta

Rozšíření: Jižní polovina Evropy – severní hranice areálu prochází severní Francií, středním Německem, Polskem, na východě zasahuje přes Ukrajinu až na Ural, do Předkavkazí a do Malé Asie. U nás se vyskytuje roztroušeně, především v teplejších oblastech.

Ekologie: Roste na výslunných stráních a skalních stepích, v lesních lemech a na lesostepích, v pásmu od nížin po pahorkatiny.

Popis: Vytrvalá bylina, 30–100 cm vysoká, chlupatá, lodyha přímá až vystoupavá, listy pilovité až celokrajné, řídce chlupaté, eliptické až kopinaté, dolní řapíkaté, horní přisedlé, lichopřesleny přisedlé, 6–14květé, kalich pravidelný, chlupatý, kališní cípy stejného tvaru i velikosti, trojúhelníkovité, koruna 2pyská, světle žlutá s nachovou kresbou, horní pysk přilbovitě vyklenutý, dolní 3laločný, kvete od května do srpna. Druh je velmi proměnlivý, v rámci areálu se rozlišují 4 subspecie a řada forem.

Poznámka: V minulosti se využíval v lidovém léčitelství, a to jako prostředek čistící krev, cenil se také pro své antirevmatické účinky.

Stachys rectaStachys recta
Stachys recta

Fotografoval Jindřich Houska, dne 25. 6. 2005 (Německo, Fränkische Schweiz, Stadlhofen).