Syn.: Galeopsis orientalis Mill., Stachys betonicifolia Desf., nom. illeg., Stachys orientalis (Mill.) Vahl, nom. illeg.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Stachys spinulosa
Rozšíření: Druh Balkánského poloostrova, vyskytuje se v oblasti od chorvatské Dalmácie až po kontinentální jižní Řecko, zasahuje i na Krétu a další ostrovy v Egejském moři.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, ve fryganě, ale i v olivových hájích, kolem polí a podél cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m. Kvete od dubna do června.
Stachys spinulosa
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 10–60 cm dlouhou, chlupatou a žláznatou. Listy jsou vejčité, 2–6 cm dlouhé a 1–4 cm široké, dolní řapíkaté, na bázi srdčité, horní přisedlé, na bázi zaokrouhlené, po okraji vroubkované až pilovité, řídce chlupaté. Lichopřesleny jsou 4–6květé, dolní oddálené, horní nahloučené; kalich je 9–11 mm dlouhý, žláznatě chlupatý, kališní cípy dosahují poloviční délky kališní trubky; koruna je 20–22 mm dlouhá, bílá až bledě žlutá s nachovou kresbou, vně žláznatě chlupatá, 2pyská, trubka přesahuje kalich, horní pysk je 5–8 mm dlouhý, nedělený, dolní pysk je 8–11 mm dlouhý, 3laločný, prostřední lalok je výrazně větší než laloky postranní. Plody jsou tvrdky.
Stachys spinulosa
Stachys spinulosa
Fotografováno dne 22. 4. 2015 (Řecko, Peloponés, okolí Mystras).