Syn.: Abena cayennensis (Rich.) Hitchc., Cymburus urticaefolius Salisb., Stachytarpheta dichotoma (Ruiz Lopez et Pavón) M. Vahl, Stachytarpheta guatemalensis Moldenke, Stachytarpheta hirta Kunth, Stachytarpheta tabascana Mold., Stachytarpheta urticifolia (Salisb.) Sims, Stachytarpheta veronicifolia Cham., Valerianoides cayennensis (Rich.) Kuntze, Valerianoides dichotoma (Ruiz et Pav.) Voss, Verbena cayennensis Rich., Verbena dichotoma Ruiz et Pav., Zappania cayennensis (Rich.) Mirb., Zappania dichotoma (Ruiz et Pav.) Mirb.
Česká jména: vratiklas (Presl 1846)
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Stachytarpheta cayennensis
Rozšíření: Druh tropické Ameriky, byl popsán z okolí Cayenne ve Francouzské Guyaně, v současnosti je však rozšířen i v mnoha tropických oblastech Starého světa. Původní areál sahá od jižního Mexika (Campeche, Chiapas, Quintana Roo, Tabasco, Veracruz) a karibských ostrovů přes celou Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky až po brazilský stát Rio Grande do Sul, Paraguay a severní Argentinu. Byl zavlečen do severní a severovýchodní Austrálie, na řadu tichomořských ostrovů, na Papuu Novou Guineu, do Indonésie, Indie, na Sri Lanku, do tropické východní i západní Afriky, na Mauricius.
Ekologie: Ve své americké domovině roste ve vlhkých křovinách, lesích, mokřinách, často se objevuje na stanovištích ovlivněných lidskou činností, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Stachytarpheta cayennensis
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, (0,5–)1–2(–2,5) m vysoký. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, na bázi většinou dřevnaté, větvené, listy jsou vstřícné, řapíkaté, 2–10 × 1,5–5 cm, obkopinaté, se žilnatinou ve 4–6 párech, vrásčité, lysé nebo na žilkách řídce chlupaté, na okraji zubaté. Klasnaté květenství je 15–40(–45) cm dlouhé, lysé, listeny jsou kopinaté, 3–5 × 0,5–1 mm, lysé, na okraji obroubené, kalich je 5,5–6 mm dlouhý, 4četný, koruna dosahuje asi 7 mm v průměru, je modrá, fialová nebo purpurová, vzácně i bílá.
Poznámka: Rod Stachytarpheta zahrnuje asi 65 druhů a mnoho infraspecifických taxonů. Při poslední revizi rodu (1992) byly k druhu Stachytarpheta cayennensis zařazeny i některé dříve samostatné druhy, především tedy Stachytarpheta dichotoma a S. urticifolia.
Stachytarpheta cayennensis
Stachytarpheta cayennensisStachytarpheta cayennensis
Stachytarpheta cayennensis
Stachytarpheta cayennensis
Stachytarpheta cayennensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 10. 2012 (Mauricius, La Vallee des Couleurs Nature Park).