Syn.: Stachytarpheta incana Moldenke
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Stachytarpheta frantzii
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, kde roste od jižního Mexika až po Panamu.
Ekologie: Provází především druhotná stanoviště, např. úhory, narušená místa na pastvinách a podél komunikací, vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.
Stachytarpheta frantzii
Popis: Vytrvalá bylina nebo keřík až 1,5 m vysoký; stonek je pokrytý odstálými chlupy, později olysává. Listy jsou vstřícné, řapíkaté; čepel je obkopinatá až kopisťovitá, 3–13 cm dlouhá a 1,5–6,5 cm široká, na ploše s roztroušenými chlupy, na rubu hustě pýřitá, na bázi zúžená, na okraji zubatá, na vrcholu špičatá a na špičce většinou zaoblená; řapík je 0,5–6 cm dlouhý, často křídlatý. Květenství je latovité nebo klasovité, 15–60 cm dlouhé, jemně pýřité; listeny jsou kopinaté, 4–8 mm dlouhé; květy jsou 5četné; kalich je 6–11 mm dlouhý, na vrcholu s 4 delšími špičatými zuby a jedním malým; koruna je řepicovitá, modrá, fialová, červená, bílá nebo žlutá, většinou s prohnutou trubkou 1–1,6 cm dlouhou a 5 téměř stejnými cípy; tyčinky jsou 2; semeník je dvoupouzdrý, blizna víceméně hlavatá. Plodem jsou 2 tvrdky, 4–5 mm dlouhé.
Poznámka: Do rodu Stachytarpheta patří asi 65, namnoze velmi podobných druhů pocházejících z amerických tropů a subtropů; některé z nich se pěstují jako okrasné rostliny a zplaňují i ve Starém světě.
Stachytarpheta frantzii
Stachytarpheta frantziiStachytarpheta frantzii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 15. 2. 2014 (Kostarika, San José).