Syn.: Alvardia arborea Welw., Alvardia arborescens Fenzl, Peucedanum araliaceum (Hochst.) Benth. et Hook. f. ex Vatke, Peucedanum fraxinifolium Hiern ex Oliv.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Steganotaenia araliacea
Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, rozšířený od Senegalu na západě kontinentu až po Etiopii na jeho východě, k jihu se areál táhne přes Tanzanii a Angolu až do severní Namibie a severovýchodních provincií Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a v křovinaté vegetaci, často na březích vodních toků, ale i v okolí lidských sídel, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m.
Steganotaenia araliacea
Popis: Opadavý keř až menší strom, 2–10 m vysoký, s kmenem přímým a větvemi vystoupavými, borkou šedavou, odlupčivou. Listy v době květu a plodu dřeviny většinou chybí, později jsou nahloučeny na konci větví, jsou 15–40 cm dlouhé, lichozpeřené, lístky vyrůstají ve 3–4 párech, jsou kopinaté až vejčité, 3,5–12 cm dlouhé a 2–7 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, po okraji štětinatě pilovité, na vrcholu zašpičatělé. Květenstvím je terminální okolík, složený z 7–10 paprsků, který vyrůstá na stopce 6–17 cm dlouhé; listeny obalu i obalíčku jsou drobné, blanité, čárkovité; kališní cípy jsou velmi drobné, stejně tak korunní lístky, které jsou nazelenalé, žluté až nachově naběhlé; čnělka je asi 1,5 mm dlouhá. Dvounažky jsou 12–13 mm dlouhé, křídlaté.
Využití: Tento druh je rozšířeným léčebným prostředkem africké tradiční medicíny, bývá dokonce z ryze praktických důvodů vysazován ve vesnicích a v jejich okolí, což může napomáhat jeho širokému rozšíření v celé subsaharské Africe. Farmaceutický výzkum prokázal u tohoto druhu řadu biologicky účinných látek. Ze dřeva se vyrábějí různé nástroje, používá se i jako palivo.
Poznámka: Rod Steganotaenia v současnosti zahrnuje tři druhy, všechny se vyskytují v subsaharské Africe. Dřevin mezi miříkovitými rozhodně není mnoho, dalším africkým stromovitým zástupcem v této čeledi je rod Heteromorpha, ve Střední Americe najdeme ještě také dřevitý rod Myrrhidendron.
Steganotaenia araliaceaSteganotaenia araliacea
Steganotaenia araliacea
Steganotaenia araliacea
Steganotaenia araliacea
Steganotaenia araliacea
Steganotaenia araliacea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 4. a 5. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).