Syn.: Apatostelis ciliaris (Lindl.) Garay, Apatostelis garayi Dunst., Apatostelis jimenezii (Schltr.) Garay, Apatostelis pendulispica (Ames) Garay, Stelis atropurpurea Hook., Stelis confusa Schltr., Stelis fimbriata R. K. Baker, Stelis garayi (Dunst.) Carnevali et I. Ramírez, Stelis gratiosa Luer, Stelis jimenezii Schltr., Stelis micrantha var. atropurpurea (Hook.) Josst, Stelis pendulispica Ames
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Stelis ciliaris
Rozšíření: Středoamerický druh, roste od jižního Mexika po Panamu, snad se k tomuto druhu vztahují i některé údaje z Kolumbie.
Ekologie: Epifyt, porůstá kmeny stromů ve velmi vlhkých tropických deštných nebo mlžných lesích až do nadmořské výšky 1000(–1700) m.
Popis: Drobná vytrvalá trsnatá bylina, 10–30 cm vysoká; lodyha je asi 3 cm dlouhá. Listy jsou čárkovité až úzce obkopinaté, 3,5–15 cm dlouhé a 1–3,2 cm široké, na bázi zúžené do krátkého řapíku, na vrcholu tupé a často trojzubé. Květenství je řídký a mnohokvětý hrozen až 27 cm dlouhý; květní stopky jsou asi 1 mm dlouhé; všechny 3 vnější okvětní lístky jsou navzájem podobné, široce vejčité až téměř okrouhlé, 2–4 mm dlouhé a 2–2,8 mm široké, hnědofialové, 3žilné, na okrajích brvité, vnitřní okvětní lístky jsou vějířovité až téměř ledvinité, 0,7–1,2 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké; pysk je oválný, 1–2 mm dlouhý; sloupek je velmi krátký. Plody jsou elipsoidní tobolky asi 1 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Druh chrání úmluva CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: Typický druh rodu Stelis se zdánlivě pravidelnými květy připomínajícími malé trojcípé hvězdičky. Do tohoto rodu byly přeřazeny některé druhy z rodu Pleurothallis; ty mají často květy výrazně souměrné.
Stelis ciliaris
Stelis ciliaris
Stelis ciliaris
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 2. 2015 (Guatemala, Cobán).