Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Stellaria graminea
Rozšíření: Téměř celá Evropa, na úplném jihu Evropy chybí. Na východě zasahuje souvislý areál k Altaji a na střední Sibiř, ostrůvkovitě roste i v Číně a na Dálném východě. Byl zavlečen do Severní Ameriky a na Nový Zéland. U nás roste dosti hojně od nížin do hor.
Ekologie: Roste na suchých i vlhkých loukách, na stráních a mezích, na pastvinách, holích, na lesních světlinách, silničních a železničních náspech, v mokřinách terénních sníženin, na březích vod. Patří k druhům s širokou ekologickou i cenologickou amplitudou.
Popis: Vytrvalá, řídce trsnatá oddenkatá bylina, 10–60 cm vysoká. Čtyřhranné lodyhy jsou vystoupavé, chabé, lysé. Listy jsou kopinaté až čárkovitě kopinaté, špičaté, s vyniklou žilkou. Květy skládají řídké vidlany s listeny zcela odlišnými od listů. Listeny jsou tedy blanité, bělavé, s úzkým hnědavým nebo zelenavým proužkem. Na okrajích jsou alespoň v dolní třetině brvité, stejně jako vnější kališní plátky. Korunní plátky jsou hluboce rozeklané, bílé, obvykle delší než kalich. Čnělky jsou tři, vejcovité tobolky obsahují drobná semena. Kvete od května do září.
Stellaria gramineaStellaria graminea
Stellaria graminea
Fotografováno dne 26. 5. 2008 (Praha-Krč).