Syn.: Alsine neglecta (Weihe) Á. Löve et D. Löve, Alsinula neglecta (Weihe) Dostál, Stellaria latifolia auct. non Pers., Stellaria media var. decandra Fenzl, Stellaria media subsp. major Arcang., Stellaria media subsp. neglecta (Weihe) Murb., Stellaria media subsp. neglecta (Weihe ex Bluff et Fingerh.) Gremli, Stellaria media var. procera Klatt et Richt., Stellaria octandra Pobed., Stellaria umbrosa Opiz et Rupr.
Česká jména: ptačinec přehlížený (Kubát 2002)
Slovenská jména: hviezdica nebadaná (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Stellaria neglecta
Rozšíření: Převážně evropský druh. Jeho areál sahá od Středozemí (včetně ostrovů) po Velkou Británii a jižní Švédsko, na východ po Ukrajinu; dále roste v severní Africe a v Malé Asii. V některých oblastech, včetně střední Evropy, není jeho původnost zcela jistá. Zavlečen do USA, kde se vyskytuje zejména ve východní části území, ale je znám i z Kalifornie; dále udáván i z Ruska, Kazachstánu, Afghanistánu, Nepálu, Číny, Tchaj-wanu a Japonska. U nás velmi přehlížený druh, dosud známý převážně z nižších poloh středních Čech, ale bude jistě hojnější; v poslední době byl nalezen např. na Olomoucku, Chrudimsku a na Plzeňsku.
Ekologie: Roste v lužních lesích, v pobřežních lemech a na náplavech potoků a řek, vesměs na stinných stanovištích. Nevadí mu ruderalizace, a proto je nacházen rovněž na okrajích cest, v parcích, příkopech na zastíněných okrajích polí. Kvete od dubna do června.
Stellaria neglecta
Stellaria neglecta
Popis: Ozimé nebo dvouleté byliny, zpravidla sytě nasivěle zelené barvy. Lodyhy 20–80 cm vysoké, vystoupavé nebo chabé a poléhavé, jednotlivé nebo v řídkých trsech, s 1 podélnou řadou chlupů. Listy vejčité nebo eliptické, špičaté nebo krátce zašpičatělé, dolní dlouze řapíkaté, horní srdčitou bází přisedlé, až 5 cm dlouhé; v úžlabí dolních listů zpravidla krátké sterilní větévky. Květy v řídkých, ± chudokvětých vidlanech, květní stopky 2–4 cm dlouhé. Kališní lístky vejčitě kopinaté, 4–6 mm dlouhé; korunní lístky bílé, téměř dvousečné, ± zdéli kalicha nebo někdy až o 1/3 delší; tyčinek zpravidla 10, zřídka jiný počet (2–11), prašníky před vypylením purpurově fialové; čnělky 3. Tobolky vejcovité až široce vejcovité. Semena 1,3–1,7 mm dlouhá, kaštanově až tmavě hnědá, na hřbetu s kuželovitými nebo válcovitými, tupě špičatými papilami.
Záměny: Velmi podobný je běžný ptačinec prostřední (Stellaria media). Ptačinec přehlížený se od něj na první pohled nejlépe pozná podle většího počtu tyčinek (obvykle 10, zatímco ptačinec prostřední jich má zpravidla 3–5), dále má větší semena na hřbetu s tupě špičatými vysokými papilami, zatímco ptačinec prostřední má semena s papilami nízkými, polokulovitými.
Ohrožení a ochrana: V českém červeném seznamu je ptačinec přehlížený uveden jako ohrožený druh (C3).
Stellaria neglecta
Stellaria neglecta
Stellaria neglecta
Stellaria neglecta
Stellaria neglecta
Fotografováno dne 29. 4. 2012 (Praha-Modřany, PP Modřanská rokle).