STERCULIA MUREX Hemsl. – lejnice

Česká jména: lejnice (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Sterculia murex

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, centrum jeho nevelkého areálu leží na východě jihoafrické provincie Mpumalanga, vyskytuje se rovněž ve Svazijsku.

Ekologie: Roste na lesnatých skalnatých svazích, objevuje se též v blízkosti lidských sídel, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 1250 m. Kvete od srpna do října, obvykle na holých větvích, ještě před listy.

Popis: Opadavý strom dosahující výšky 6–12(–18) m, s borkou šedohnědou, šupinatou. Listy jsou dlanitě 5–10četné, řapík je až 18 cm dlouhý, chlupatý, lístky jsou kopinaté, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, až 18 cm dlouhé a 4–5 cm široké, sametově chlupaté. Květenství je latnaté, květy jsou stopkaté, kalich je zvonkovitý, s 5 kopinatými cípy, které jsou žluté, uvnitř s červenou až nahnědlou kresbou, korunní lístky chybí. Souplodí je dřevnaté, složené až z 5 ostnitých měchýřků, může dosahovat až okolo 30 cm v průměru.

Využití: Semena této dřeviny jsou sladká, mají je v oblibě především opice, avšak po pražení si na nich mohou pochutnat i lidé. Dřevo stromu je poměrně měkké, naopak značně tvrdé a dokonce téměř nehořlavé jsou dřevnaté skořápky plodů, které se používají jako ozdobné popelníky. Pro svou dekorativnost je tento poměrně rychle rostoucí strom vysazován v jihoafrických zahradách.

Sterculia murex
Sterculia murex
Sterculia murex
Sterculia murex
Sterculia murex

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park, Pretoriuskop Camp).