Syn.: Haematostereum rugosum (Pers.) Pouzar, Stereofomes stratosus (Berk. et Broome) Rick, Stereum coryli Pers., Stereum stratosum Berk. et Broome, Telephora coryli (Pers.) Pers., Telephora laurocerasi Berk., Telephora rugosa (Pers.) Pers., Telephora rugosa var. coryli (Pers.) Pers. – pevník vrásčitý
Čeleď: Stereaceae Pilát – pevníkovité
Stereum rugosum
Rozšíření a ekologie: Roste hojně v průběhu celého roku prakticky na všech našich listnatých stromech, zvláště pak na stojících či padlých odumřelých kmenech bříz, olší a lísek.
Popis: Vytváří korkovité plodnice, obvykle vícevrstevné, většinou polorozlité nebo zcela rozlité, mohou se spojovat do nepravidelných pruhů o délce až několika decimetrů. Kloboučky se vytvářejí zřídka, jsou úzké, na povrchu hnědavé, konzolovité. Hymenium je bělavě nažloutlé až šedorůžové, často hrbolkaté a rozpraskané. Za vlhka pomačkáním či poškrábáním červená. Rostoucí plodnice mají bílý okraj. Výtrusný prach je bílý.
Záměna: Je možné jej zaměnit za podobně zbarvený pevník krvavějící (Stereum sanguinolentum), který se nachází na jehličnatých stromech.
Poznámka: Je nejedlý. Je to častý ranový parazit našich listnáčů, způsobuje bílou hnilobu dřeva napadené dřeviny, na již odumřelém hostiteli pak ve svém životě pokračuje jako saprofyt. Častý a škodlivý bývá ve smíšených podhorských a horských suťových lesích, ale můžeme ho najít i v lužních lesích.
Stereum rugosumStereum rugosum
Stereum rugosum
Stereum rugosum
Fotografováno ve dnech 24.11. 2007 (Kozákov), 22. 12. 2007 (Českolipsko), 29. 12. 2007 a 6. 1. 2008 (Roztoky).