Syn.: Banisteria elliptica Kunth, Banisteria mucronata DC., Banisteria ternata Sessé ex DC., Stigmaphyllon felixii Cuatrec., Stigmaphyllon mucronatum (DC.) A. Juss., Stigmaphyllon ternatum (Moc. et Sessé ex DC.) A. Juss.
Čeleď: Malpighiaceae Juss.
Stigmaphyllon ellipticum
Rozšíření: Areál se táhne ve Střední Americe od jižního Mexika do Panamy, dále v Jižní Americe po Venezuelu a Bolívii.
Ekologie: Stálezelené i opadavé lesy, křoviny, provází i druhotné porosty. Vystupuje od hladiny moře až do nadmořské výšky 1100 m.
Popis: Stálezelená dřevnatá liána. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické, vejčité až kopinaté, 3,5–17 cm dlouhé a 2–9 cm široké, na líci lysé, na rubu někdy přitiskle hedvábitě chlupaté, na bázi uťaté až srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, zašpičatělé nebo hrotité; řapík 0,6–2,8 cm dlouhý. Květenství je obvykle okolík s 3–9(–12) květy, někdy květy v okolíku tvoří ještě vidlany; kalich tvoří 8 žlázek a 4 kratičké kališní lístky; korunu skládá 5 volných, žlutých, kopisťovitých lístků s nápadně třásnitým okrajem; tyčinek je 10; pestík srůstá z 3 plodolistů. Plody jsou rozpadavé, tvoří je 3 křídlaté, 2,3–3,5 cm dlouhé plůdky.
Poznámka: Typický zástupce čeledi Malpighiaceae: většina druhů této čeledi se vyznačuje kopisťovitými korunními lístky, mnohdy na okraji třásnitými. Je to značně rozrůzněná čeleď tropických rostlin, známá ze Starého i Nového světa; tento rod je početný téměř výhradně americký (více než 90 druhů), pouze jediný zástupce přesahuje do tropické západní Afriky.
Stigmaphyllon ellipticum
Stigmaphyllon ellipticum
Stigmaphyllon ellipticum
Stigmaphyllon ellipticum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 3. 2014 (Panama, Bocas del Toro, ostrov Bastimentos).